4p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A következő időszak egyik fontos belpolitikai aktusa lesz a költségvetés előkészítése, illetve annak szavazása. Az alkotmány a költségvetési szavazást nem tekinti egyben bizalmi szavazásnak, tehát a kormány abban az esetben is hivatalban maradhat, ha az Országgyűlés nem hagyja jóvá a 2009-es költségvetést. A törvények szerint akkor az idei évre jóváhagyott költségvetés menne tovább, ami nagyon kellemetlen helyzetbe hozná az országot és a kormányt. Így például nem lenne nyugdíjemelés, és új beruházások sem indulhatnának. Mfor.hu háttér.

Ha leszavazzák, akkor is megy minden tovább (Mfor-montázs)

Ha az Országgyűlésnek az idei év végéig nem sikerül elfogadnia egy érvényes költségvetést, akkor sem áll le az élet az országban, hanem minden megy tovább a 2007-es felhatalmazás alapján.

Lövéty István alkotmányjogász, a Corvinus Egyetem docense az mfor.hu-nak elmondta: az érvényes költségvetés hiánya sem jelenti automatikusan a kormány bukását. Az állam működése sem áll le, hiszen az előző évi keretek rendelkezésre állnak. Természetesen azokat a pénzügyi kereteket használhatja a pénzügyi kormányzat, amelyeket a korábbi évben már jóváhagyott a Parlament.

Nem indulhatnak új programok


Egy-két hónapot így át lehet vészelni, de az idő előrehaladtával egyre kínosabb lesz a kormány helyzete, hiszen nem foghat bele új programokra, csak a már korábban elindult projekteket viheti tovább, illetve fejezheti be.

A kormány számára azonban rengetek jogi kiskapu állhat rendelkezésre, hiszen a költségvetési törvény és az államháztartási törvény széles felhatalmazást ad a pénzügyminiszter számára. Utóbbi év közben szinte tetszés szerint változathat a számokon, és érdekei szerint alakíthatja a kiadási oldalt. Nyilvánvaló, hogy mégha nem is lenne jövő évre elfogadott érvényes költségvetés, akkor is alkalmazhatók lennének ezek a laza fiskális szabályok.

Érdekes alkotmányjogi kérdés, miért nem egyben bizalmi szavazás is a költségvetési szavazás. Sokan gondolhatják úgy, hogy egy ilyen horderejű törvény olyan kardinális kérdés egy kormány életében, ami nyugodtan okozhatja mandátumának végét. Lövétey István ezzel kapcsolatban emlékeztetett arra, hogy az USA-ban már többször előfordult, hogy nem sikerült elfogadni költségvetést a megfelelő határidőig, ám ez ott sem okozta az éppen regnáló elnöki adminisztráció bukását.

Nem lesz nyugdíjemelés

Lendvai Ildikó, az MSZP frakcióvezetője a napokban azt fejtegette, hogy költségvetési törvény nélkül is elkormányozható az ország, abban az esetben sem kerülne sor a parlament feloszlatására vagy új választásokra. A politikus szerint "a magyar jogszabályok egyértelműen rendelkeznek: semmi nem áll le, a kifizetések az ideinek megfelelően folytatódnak jövőre is. Csak az a baj, hogy az inflációkövető családipótlék- és nyugdíjemelés nem valósul meg" - fogalmazott Lendvai Ildikó.

Hozzátette: ezzel mindenki rosszul járna, ezért az MSZP minden erejével el akarja kerülni az ilyen helyzetet. Lendvai Ildikó szerint az ellenzéki pártoknak nem azt kell eldönteniük, hogy szeretik-e a kormányt, hanem azt, hogy jobbnak tartják-e, ha az idei költségvetés lesz érvényes 2009-re is.

Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a múlt héten többször is kijelentette: ha az Országgyűlés nem fogadja el a költségvetést, akkor "másnap reggel felsétál a Sándor-palotába", azaz benyújtja lemondását a köztársasági elnöknek. Álláspontja szerint ma a "placcon" egy program van, "annak a pártnak a programja, amelyet én vezetek". Szerinte mindenki, aki azt mondja, hogy bátrabban kell tenni a dolgokat, az annyira már nem bátor, hogy azt is megmondja, mit csinálna másként.

Egy demokráciában teljesen természetes a miniszterelnöknek az a kijelentése, hogy távozik, amennyiben az Országgyűlés nem fogadja el a kormány által beterjesztett költségvetést - jelentette ki az MSZP alelnöke. Hiller István hangsúlyozta: mindent megtesznek annak érdekében, hogy biztosítsák a büdzsé megszavazását.

Az MSZP azt szeretné, ha a költségvetés elfogadásához meglenne a parlamenti többség. Ehhez szeretnék megnyerni az egykori partner, az SZDSZ támogatását. Az oktatási és kulturális miniszter szerint a szabaddemokraták nem utasíthatnak már most el egy olyan költségvetési javaslatot, amelyet a kormány csak szeptember végén nyújt be az Országgyűlésnek.

VMI

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!