Ha az Országgyűlésnek az idei év végéig nem sikerül elfogadnia egy érvényes költségvetést, akkor sem áll le az élet az országban, hanem minden megy tovább a 2007-es felhatalmazás alapján.
Lövéty István alkotmányjogász, a Corvinus Egyetem docense az mfor.hu-nak elmondta: az érvényes költségvetés hiánya sem jelenti automatikusan a kormány bukását. Az állam működése sem áll le, hiszen az előző évi keretek rendelkezésre állnak. Természetesen azokat a pénzügyi kereteket használhatja a pénzügyi kormányzat, amelyeket a korábbi évben már jóváhagyott a Parlament.
Nem indulhatnak új programok
Egy-két hónapot így át lehet vészelni, de az idő előrehaladtával egyre kínosabb lesz a kormány helyzete, hiszen nem foghat bele új programokra, csak a már korábban elindult projekteket viheti tovább, illetve fejezheti be.
A kormány számára azonban rengetek jogi kiskapu állhat rendelkezésre, hiszen a költségvetési törvény és az államháztartási törvény széles felhatalmazást ad a pénzügyminiszter számára. Utóbbi év közben szinte tetszés szerint változathat a számokon, és érdekei szerint alakíthatja a kiadási oldalt. Nyilvánvaló, hogy mégha nem is lenne jövő évre elfogadott érvényes költségvetés, akkor is alkalmazhatók lennének ezek a laza fiskális szabályok.
Érdekes alkotmányjogi kérdés, miért nem egyben bizalmi szavazás is a költségvetési szavazás. Sokan gondolhatják úgy, hogy egy ilyen horderejű törvény olyan kardinális kérdés egy kormány életében, ami nyugodtan okozhatja mandátumának végét. Lövétey István ezzel kapcsolatban emlékeztetett arra, hogy az USA-ban már többször előfordult, hogy nem sikerült elfogadni költségvetést a megfelelő határidőig, ám ez ott sem okozta az éppen regnáló elnöki adminisztráció bukását.
Nem lesz nyugdíjemelés
Lendvai Ildikó, az MSZP frakcióvezetője a napokban azt fejtegette, hogy költségvetési törvény nélkül is elkormányozható az ország, abban az esetben sem kerülne sor a parlament feloszlatására vagy új választásokra. A politikus szerint "a magyar jogszabályok egyértelműen rendelkeznek: semmi nem áll le, a kifizetések az ideinek megfelelően folytatódnak jövőre is. Csak az a baj, hogy az inflációkövető családipótlék- és nyugdíjemelés nem valósul meg" - fogalmazott Lendvai Ildikó.
Hozzátette: ezzel mindenki rosszul járna, ezért az MSZP minden erejével el akarja kerülni az ilyen helyzetet. Lendvai Ildikó szerint az ellenzéki pártoknak nem azt kell eldönteniük, hogy szeretik-e a kormányt, hanem azt, hogy jobbnak tartják-e, ha az idei költségvetés lesz érvényes 2009-re is.
Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a múlt héten többször is kijelentette: ha az Országgyűlés nem fogadja el a költségvetést, akkor "másnap reggel felsétál a Sándor-palotába", azaz benyújtja lemondását a köztársasági elnöknek. Álláspontja szerint ma a "placcon" egy program van, "annak a pártnak a programja, amelyet én vezetek". Szerinte mindenki, aki azt mondja, hogy bátrabban kell tenni a dolgokat, az annyira már nem bátor, hogy azt is megmondja, mit csinálna másként.
Egy demokráciában teljesen természetes a miniszterelnöknek az a kijelentése, hogy távozik, amennyiben az Országgyűlés nem fogadja el a kormány által beterjesztett költségvetést - jelentette ki az MSZP alelnöke. Hiller István hangsúlyozta: mindent megtesznek annak érdekében, hogy biztosítsák a büdzsé megszavazását.
Az MSZP azt szeretné, ha a költségvetés elfogadásához meglenne a parlamenti többség. Ehhez szeretnék megnyerni az egykori partner, az SZDSZ támogatását. Az oktatási és kulturális miniszter szerint a szabaddemokraták nem utasíthatnak már most el egy olyan költségvetési javaslatot, amelyet a kormány csak szeptember végén nyújt be az Országgyűlésnek.
VMI