Pontos teljesítés bármilyen tekintetben csak akkor várható el, ha az arra vonatkozó megállapodás is egyértelműen meghatározza a megbízó és a megbízott közötti jogviszonyból eredő feladatokat. A könyvviteli szolgáltatást végzők és megbízóik közötti szerződéseknek ezért a tevékenység jellegének megfelelően kell a teljesítési feltételeket meghatározniuk.
A valamennyi számviteli szolgáltatás körébe tartozó feladat, mint szerződési feltétel olyan tág fogalom, hogy - hiányosság vagy hiba esetén - nehéz utólag megállapítani a felelősséget. A könyvviteli szolgáltató akkor jár el helyesen, ha a megbízójával kötött szerződésben nemcsak azt fejti ki szabatosan, miért felelős, hanem azt is, miért nem. Ezen írás körében a könyvelési megbízási szerződések keretébe tartozó egyes témakörök különösen jelentősek lehetnek.
Adózás: a szabálytalanságokért nem a könyvelő a felelős
A számviteli szolgáltatáshoz szorosan kapcsolódó téma az adózás kérdése. A közhiedelem szerint az adózás a könyvelés szerves része, és az adózás területén elkövetett szabálytalanságokért, hibákért a könyvelő tehető felelőssé.
Ez természetesen nem igaz. Megszokott dolog, hogy a könyvelő az adózási kérdések többségében segítségére tud lenni megbízójának, azonban nagyon sok esetben az adózást illető döntés a vállalkozóé. Ebben természetesen adhat számára tanácsot a könyvelő, ha azt felvállalja. Ha azonban nem veszi magára az adótanácsadó szerepét, akkor ezt világossá kell tennie.
A teljesség igénye nélkül álljon itt néhány tipikus adózási helyzetet, amelyben a vállalkozónak kell a döntést meghoznia, és egyúttal az adóügyi következményeket is viselnie:
- a kisvállalkozói kedvezmény igénybevétele,
- adókedvezmények igénybevételére való jogosultság megítélése,
- a számlák szabályszerű kiállítása, különösen a számláiban felszámított általános forgalmi adó mértékére,
- szigorú számadás alá vont nyomtatványok nyilvántartása,
- tevékenységének mind statisztikai, mind vámtarifa szerinti besorolása,
- a termékértékesítési, valamint a szolgáltatásnyújtási tevékenység áfa-körben elfoglalt helyének meghatározása,
- természetbeni juttatásoknak az adókötelezettség tekintetében történő megítélése, valamint az adókötelezettség teljesítéséhez szükséges adatok megfelelő időben történő szolgáltatása,
- jövedelemkifizetések bizonylatolása, szerződésekkel való alátámasztása, illetőleg a számfejtéshez való adatok időben történő szolgáltatása,
- tagi kölcsön nyújtása esetén a kölcsönszerződés elkészítése,
- törvényekben és egyéb rendelkezésekben a tevékenységre vonatkozó szabályok ismerete és azok figyelembevétele.
Az adóügyi jogkövetkezmények tekintetében az adókötelezettség (adóhiány) mindenképpen a vállalkozót terheli, a könyvelést ellátó - rá felróható késedelem vagy mulasztás esetében - csak az adóbírság vagy a késedelmi pótlékok megfizetéséért lehet felelős.
Ugyancsak általában a könyvelési tevékenységhez kapcsolódhatnak az adóhatósági, nem adóbevallás jellegű adatszolgáltatások, illetve az azokban bekövetkező változás bejelentések. Ebben általában a könyvelők segítenek. A beadási határidők betartásáért azonban nem vállalhatnak felelősséget, így például abban a esetben sem, ha későn jut tudomásukra, hogy változás következett be a vállalkozó adataiban.
Kerekes Anikó
Menedzsment Fórum
Kapcsolódó anyagok:
Cégvezetők kontra könyvelők: a kudarc árva gyermek
Az ingatlan-bérbeadás jövedelmeinek elszámolása
Amit a számlán szövegesen is szerepeltetni kell