Szeptember 30-án zárult az internetről és a digitális fejlesztésekről szóló nemzeti konzultáció második szakasza; az InternetKon 20 kérdéssorára válaszolva csaknem 32 ezer ember nyilvánított véleményt. A magyar internet jövőjét illetően a polgárok akaratnyilvánítása világos és egyértelmű: a világháló legyen mindenki számára hozzáférhető és megfizethető, segítse az oktatást és a fiatalokat, és ne fenyegesse gyermekeink biztonságát.
A közlemény szerint a konferenciasorozat első eseményének résztvevői a biztonságos internetezés témakörében egyeztettek arról, miként lehet kormányzati döntéssé alakítani a polgárok akaratát.
Hozzátették, Edvi Péter, a Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat Magyar Egyesületének elnöke kiemelte, hogy az internet biztonsága már az óvodás korosztálynál is kérdés, hiszen egyre több az olyan 4-6 éves kisgyermek, aki tudja szülei jelszavát és így bármilyen tartalomra rátalálhat.
Pintér Róbert, az Egyszervolt a Magyar Gyermekkultúráért Közhasznú Alapítvány főtitkára azt emelte ki, jó tartalmak szükségesek, amelyek lekötik a gyermek figyelmét legyen szó tanulásról, ismeretterjesztésről vagy szórakoztatásról.
A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) kommunikációs igazgatója, Takách-Batta Zsuzsanna felhívta a figyelmet a gyermekbarat.nmhh.hu oldalról ingyenesen letölthető, korcsoportonként alkalmazható szoftverekre, hangsúlyozta továbbá, hogy a tájékoztatás és megelőzés mellett a segélynyújtásra is nagy figyelmet fordítanak, legyen szó akár adathalász honlapról, akár zaklatásról vagy más, gyermekeket veszélyeztető jelenségekről.
A közlemény szerint az előadók mindegyike kiemelte a diákok informatikai felkészítésének, valamint az azt végző pedagógusok képzésének fontosságát, idézve Deutsch Tamás miniszterelnöki biztost, aki a tanácskozáson arról beszélt, a gyermekvédelem ügyét különösen fontosnak tartják az emberek.
Az internetes gyermekvédelem hazai rendszerében az elmúlt években megszülettek a megfelelő jogszabályok. Ugyanakkor a jogalkalmazás átfogó monitoringjára van szükség, aminek köszönhetően a hazai internetes gyermekvédelem gyakorlati hatékonysága javítható. A sok értékes és hatékony állami és civil kezdeményezés összehangolása és a működésükhöz szükséges erőforrások jelentős bővítése ugyancsak fontos feladat. Az InternetKon eredményei alapján közösen kialakított elképzelések, döntési javaslatok november közepére kerülnek a kormány elé - idézték a közleményben a miniszterelnöki biztost.
MTI