2p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A kormány módosításokat javasol a korengedményes nyugdíj meghosszabbításáról szóló előterjesztéshez, az egyik a nyugdíj melletti munkavállalással foglalkozik - számolt be Csizmár Gábor, a Miniszterelnöki Hivatal (MeH) államtitkára pénteken az Országos Érdekegyeztető Tanács (OÉT) plenáris ülésén Budapesten.

Legutóbb az OÉT október 30-i ülésén volt szó a korengedményes nyugdíj intézményéről. Akkor Kovárik Erzsébet, a Szocális és Munkaügyi Minisztérium (SZMM) szakállamtitkára elmondta, hogy a kormány az átmeneti foglalkoztatási nehézségek miatt a tervezettnél egy évvel tovább fenntartaná a kormány az eredetileg 2009. december 31-ével megszűnő korengedményes nyugdíjat.

Csizmár Gábor pénteken  elmondta: olyan szabályt szorgalmaznak,  amely szerint annak a cégnek, amely a munkavállalójával korengedményes nyugdíjba-vonulási megállapodást készül kötni, azt megelőzően 30 nappal be kell jelentenie a szándékot a munkaügyi központnak.

A másik javaslat szerint harmonizálni kellene azt, hogy hogyan lehet nyugdíj mellett dolgozni. A javaslatok kapcsán Csizmár Gábor elmondta, hogy azok kodifikált szövegét továbbítja az oldalaknak, és jövő héten az OÉT munkajogi bizottságában tárgyalhatnak a kérdésről.

Borsik János, az Autonóm Szakszervezetek Szövetségének elnöke szerint meg kell vizsgálni, hogy a korengedményes nyugdíj alapintézményét nem veszélyeztetik-e a módosítások. Elmondta, hogy  a kormány új javaslatának pontos megismerése után vissza kell hozni az OÉT plenáris ülésére a témát.

A munkavállalók korábban azt javasolták, hogy határozatlan időre tartsák fenn a korengedményes nyugdíj intézményét, és olyan változatot dolgozzanak ki, amely stabilan a nyugdíjrendszerben marad.

Borsik János, napirend előtti felszólalásában felhívta a figyelmet arra, hogy a Gazdasági és Szociális Tanácsról szóló, Baráth Etele által jegyzett törvényjavaslat anélkül került az Országgyűlés elé, hogy a tanáccsal tárgyaltak volna. Hozzáfűzte: szakmailag sem kellően előkészített a javaslat, ezért az oldal azt javasolja, hogy a képviselő vonja azt vissza.

Erről Rolek Ferenc is úgy vélte, hogy egyeztetni kellett volna az érintettekkel, ráadásul az OÉT-et is érinti a javaslat. Csizmár Gábor emlékeztetett, hogy az országgyűlési képviselőknek alkotmányos joga, hogy törvényjavaslatot nyújtsanak be, kormányálláspontot pedig nem ismertetett, mivel a kabinet nem tárgyalta a javaslatot.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!