Januárban a kormány úgy becsülte, hogy 3,3 százalék körül alakulhatott az államháztartási hiány 2008-ban, a közölt 3,4 százalékos adat ennél egy kicsivel magasabb volt. Az Európai Unió már korábban túlzott hiányeljárást indított hazánk ellen, ennek keretében a KSH hivatalosan szolgáltat adatokat az Eurostatnak. Veres János azonban kiemelte, hogy ebben az eljárásban már a nyugdíjkiadásokkal korrigált értéket veszik majd figyelembe, ami 2,8 százalék volt. Mindez azért fontos, mert az euró bevezetésének egyik feltétele, hogy 3 százalék alá csökkenjen a hiány, ezt sikerült most teljesítenünk.
"2006 végén még 9,3 százalék volt az államháztartás hiánya, akkor a konvergencia programban azt vállaltuk, hogy két éven belül 4,3 százalékra csökkentjük ezt" - vázolta fel a pénzügyminiszter. Végül a 2008-as adat lényegesen alacsonyabb lett ennél a vállalásnál. "Minden esély megvan arra, hogy 2009-ben is sikerült 3 százalék alatt tartani a hiány mértékét" - tette hozzá Veres János.
"A gazdaság visszaesése a jelenlegi adatok alapján vélhetően nagyobb lesz 2009-ben a tervezett 3,5 százaléknál, de konkrét számot egyelőre nem tudok mondani" - vázolta fel a miniszter. Hozzátette: az utóbbi hetekben több olyan adat is megjelent, ami a korábban jósoltnál nagyobb recessziót feltételez, ilyen volt például az, hogy a német gazdaságtól a korábbinál másfélszer nagyobb mínuszt várnak.
Azzal kapcsolatban, hogy hazánk kezdeményezné az IMF-hitel ütemezésének áttekintését, Veres János elmondta: folyamatosan az egyeztetés a Valutaalap és hazánk között, negyedévente vizsgálják felül, hogy teljesítjük-e a szerződésben vállalt feltételeket. "Ősszel lehetőség lesz arra is, hogy a hitel ütemezését áttekintsük, ha addig teljesítjük a feltételeket" - vélekedik a pénzügyminiszter.
A napokban többször is szóba került, hogy a vártnál nagyobb gazdasági visszaesés miatt módosítani kell az idei hiánycélt, de a kormány erről sem mond egyelőre konkrétumot. "A jelenlegi költségvetés alapján nincs olyan információ, hogy módosítani kéne a célt, de ha valóban a vártnál nagyobb lesz a visszaesés, akkor ez is elképzelhető" - emelte ki Veres János.
Az elmúlt napokban két vezető hitelminősítő is lejjebb sorolta hazánk adósságkockázatát, ezzel kapcsolatban a pénzügyminiszter véleménye az, hogy már korábban beárazták a piacok a lépéseket, ezért nem reagált például a forint árfolyama sem érzékenyen rájuk.