A reform eredményeként mintegy 8 százalékkal, 50 százalék alá esik az államadósság hazai össztermékhez (GDP) viszonyított aránya, és csökken a költségvetés hiteligénye, ami jelentősen tágítja a kormány mozgásterét a lehűlőben lévő gazdaság ösztönzésére.
Donald Tusk miniszterelnök már korábban úgy értékelte, hogy a létező rendszer "nagyon költséges, és jórészt az államadósság növekedésére épül".
A magánnyugdíjpénztárak korábbi becslések szerint mintegy 270 milliárd zlotys (1 zloty - 71 forint) nettó eszközértékének 51,5 százalékát teszik ki az állampapírok, a többi részvény.
A törvény várhatóan 2014. január 31-én lép hatályba.
A lengyel nyugdíjrendszer eddig kétpillérű volt, az állami nyugdíjalapba és a magánynyugdíjpénztárakba való kötelező befizetéseken alapult. A második pillér fennmarad ugyan, de minthogy a befizetés önkéntes lesz, elemzők szerint a magán-nyugdíjpénztári rendszer belátható időn belül tökéletesen marginalizálódik.
Az 1999-ben bevezetett nyugdíjreform keretében a nyugdíjjárulékot úgy osztották meg, hogy a járulékköteles jövedelem 12,2 százaléka az állami nyugdíjalaphoz, 7,3 százaléka pedig a kötelező magánpénztárakhoz került. Az utóbbi arányt 2011-ben 2,3 százalékra csökkentették, de az idén 2,8 százalékra emelték.
MTI