A vizitdíj és kórházi napidíj 21,7 milliárd forintos bevételt hozott a bevezetése óta eltelt tíz hónapban - mondta el a hétvégén egy konferencián Horváth Ágnes egészségügyi miniszter.
64 milliárdos spórolás
Tájékoztatása szerint a háziorvosok bevétele nőtt, csökkent az indokolatlan orvos-beteg találkozások száma, ez a kétfajta térítési díj pedig visszaszorította a hálapénzt. A vizitdíj és kórházi napidíj bevételi többlete és az ezek eredményeként csökkenő kiadási megtakarítások összesen 64 milliárd forintot jelentenek - tette hozzá.
A részletekről a tárcavezető elmondta: havonta átlagosan 180 ezer forinttal nőtt egy háziorvosi praxis bevétele, ami szerinte azért is nagy szó, mivel a reálbérek közben csökkentek Magyarországon.
A díjak bevezetése megtakarításokat eredményezett az ágazaton belül, így a gyógyszerek és a gyógyászati segédeszközök forgalmában, valamint az aktív és krónikus kórházi ellátáson belül is - mondta Horváth Ágnes. Járóbeteg-ellátásban hárommilliárd, az aktív szakellátásban 21,2 milliárd, a krónikus kórházi ellátásban 1,1 milliárd, a gyógyászati segédeszközök területén pedig egymilliárd forint a megtakarítás; a gyógyszerforgalomból adódó spórolás pedig 15 milliárd forint - ismertette a szakminiszter. A tárcavezető szerint a vizitdíj és kórházi napidíj bevezetése beváltotta a hozzá fűzött reményeket.
Ötvenmilliárd nem sok a költségvetésben
A kórházi napidíjról és a vizitdíjról szóló javaslatot az ellenzéki párt újrafogalmazta, hogy még véletlenül se érintse a költségvetést, ugyanis az alkotmány kimondja, hogy büdzséről nem lehet népszavazást tartani. Így a kérdések arra vonatkoznak, hogy e két díj a következő év januárjától megszűnjön-e, vagyis ez a rész - sikeres és érvényes voksolás esetén - a 2009-es költségvetési törvényt érinti majd.
A tandíj hasonló nagyságrendű kérdés, hiszen a tervek szerint 2008 szeptemberétől átlagosan 105 ezer forintot kell fizetniük a másod-ötödéves egyetemi és főiskolai hallgatóknak. Az állami képzésben résztvevőkkel számolva évi 26,6 milliárd forint pluszbevétele keletkezik majd a felsőoktatási intézményeknek.
Az adatokból kitűnik, hogy a vizitdíj, a kórházi napidíj, illetve a tandíj éves költségvetési bevétele mintegy ötvenmilliárd forintot tesz ki. Vagyis a magyar állampolgárok - legalábbis a számok szintjén - márciusban ennek az ötvenmilliárdnak a sorsáról is döntenek.
Az államháztartás egészét nézve meglehetősen kicsi a tétje a népszavazásnak, hiszen lényegesen nem befolyásolja a költségvetést. A megtermelt bruttó hazai termék (GDP) évente átlagosan 26-27 ezer milliárd, míg a költségvetés bevételi oldala 10-11 milliárd forint, és ennek elenyésző része a napidíj, a vizitdíj és a tandíj ellentételezése.
Lebonyolításra 4,5 milliárd forint
A kormány a népszavazás lebonyolításának költségeire 4,5 milliárd forintot különített el. Arról azonban sokkal kevesebbet tudni, hogy a pártok mennyit kívánnak költeni a kampány során. Közismert tény, hogy a kampányok finanszírozásnak vannak látható és nem látható elemei. Szakértők szerint a látható kiadások a négy parlamenti párt közléseit alapul véve mintegy másfél milliárd forintot fognak összességében kitenni.
VMI
Menedzsment Fórum