Az előző napi vitában felszólalt Andor László, az Európai Bizottság foglalkoztatásért és szociális ügyekért felelős tagja, aki elmondta, hogy mindenekelőtt az európai nyugdíjrendszereket feszítő - a várható élettartam és a nyugdíjkorhatár közötti egyre nagyobb távolságból adódó - egyensúlytalanságokat kell megszüntetni.
"Tudomásul kell vennünk, hogy a folyamatban lévő reformok kockázatokat is hordoznak abból adódóan, hogy a reformok következtében a nyugdíjak egyre inkább a munkaerőpiac és a pénzpiacok hosszú távú fejlődésétől függenek majd. Ezért mindenekelőtt munkahelyeket kell teremteni és biztosítani kell a pénzügyi rendszerek stabilitását" – fogalmazott a magyar biztos.
Az EP jelentése az Európai Bizottság e témával foglalkozó konzultációs dokumentumára (zöld könyv) reagál.
Andor jelezte, hogy a bizottság napokon belül befejezi a konzultáció kiértékelését és annak eredményeire támaszkodva határozza meg a további konkrét lépéseket. Ezek közé tartozik az év második felében kiadandó javaslatcsomag, "fehér könyv" előkészítése. Ez a dokumentum összegzi majd a tagállamok számára megfogalmazandó ajánlásokat és az uniós szintű jogalkotási kezdeményezéseket.A biztos újságíróknak azt is elmondta, hogy az uniós tagországok foglalkoztatási és szociális ügyekkel foglalkozó minisztereinek következő, márciusi találkozóján tájékoztatást ad a nyugdíjvitáról.
A magyar képviselők közül felszólalt a vitában Őry Csaba (Fidesz), aki leszögezte: egyetért a bizottságnak "azzal a megközelítésével, amely üdvözli a diverzifikációt, azt, hogy több lábon álljanak a nyugdíjrendszerek", azzal a pontosítással, hogy a második pillér olyan legyen, "amelyik hozzáad az első pillérhez, ismerve annak gyengeségeit".
Kiemelte azt is: a nyugdíjrendszer problémái önmagában nem feltétlenül oldhatók meg. "Szükség van a több munkahelyre, szükség van az erősebb gazdasági együttműködésre, és mindenféleképpen az lenne a cél, hogy ... összekapcsolódjon ez a közös gondolkodási folyamat az Európa 2020-as stratégiának, illetve a gazdasági kormányzásnak a célkitűzéseivel" - fogalmazott.
Göncz Kinga (MSZP) fontosnak nevezte, hogy a nyugdíjak ügyében minél több európai szintű koordináció történjen.
"Azt látjuk, hogy többféle változás történik a tagállamokban. Néhány országban a reform irányában a magánnyugdíj-pénztári pillér megerősítése vagy létrehozása irányában, máshol inkább az idő kerekének a visszafordítását látjuk" - fogalmazott. Hozzátette: "azonban bármifajta változás van, nagyon lényeges, hogy a nyugdíjak fenntarthatósága, a stabilitás, a méltó időskor fő szempont legyen".
Kósa Ádám (Fidesz) sajnálatosnak nevezte, hogy a tagállamok nyugdíjrendszerében a fogyatékossággal élők csoportját "nem igazán érintik, ami nem tarható". Úgy vélte, "fenntartható nyugdíjrendszer jelenleg nincs", különösen nincs a fogyatékkal élő, de aktív emberek nélkül.
MTI