2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A pénzügyi tranzakciókat terhelő különadó minél gyorsabb bevezetését sürgeti Wolfgang Schäuble, a német pénzügyminiszter szerint már 2012 első hónapjaiban eredményeket kell elérni, különben a pénzügyi piacok stabilitása mellett a pénzügyi rendszer társadalmi elfogadottsága is veszélybe kerül.

Wolfgang Schäuble a Bild am Sonntag című vasárnapi német lapban megjelent interjúban kifejtette: a következő időszakban "adódhatnak még meglepetések a pénzügyi piacokon és kialakulhat feszültség", az Európai Unió (EU) tagállamai azonban tudják kezelni a problémákat, ezért érdemes az eddiginél nagyobb higgadtsággal szemlélni a helyzetet.

Ugyanakkor a pénzügyi tranzakciókat terhelő különadót minél gyorsabban be kell vezetni. "A piacok túl sokat foglalkoznak magukkal, a reálgazdaság támogatása helyett" - mondta a pénzügyminiszter. Hozzátette: ha a világon mindenütt egyszerre nem lehet bevezetni az új adót, akkor az Európai Unióban kell megpróbálni. Erről már a következő hónapokban határozni kell, és ha a huszonheteknél sem lehet keresztülvinni a tervet, akkor Németország és Franciaország arra törekszik majd, hogy az euróövezetben vezessék be minél hamarabb a pénzügyi tranzakciós adót.

Az új teher miatt nem lesz nyereséges "a spekulációs üzleti modellek közül néhány, de a szándék is erre irányul" - mondta a német pénzügyminiszter. Hangsúlyozta: nem szabad várni az adó globális szintű bevezetésére. A késlekedéssel "nemcsak a pénzügyi piacaink stabilitását veszélyeztetnénk, hanem az egész rendszer társadalmi legitimációját is" - mondta Wolfgang Schäuble.

A Tobin-adóként is ismert adófajta ügyében Berlin és Párizs az Európai Bizottság (EB) javaslatát támogatja. A brüsszeli testület ősszel bemutatott terve szerint az adó a pénzügyi eszközök pénzügyi intézmények közötti tranzakciójára vonatkozik. Az adó mértéke részvények és kötvények esetében a tranzakciós érték 0,1 százaléka, származékos termékeknél 0,01 százalék. Az EB szerint az adó révén évente 57 milliárd euró bevétel keletkezhet az EU-ban.

A huszonhetek közül elsősorban Nagy-Britannia ellenzi a pénzügyi tranzakciós adót, gazdasági szereplők pedig az egyoldalú, uniós vagy euróövezeti bevezetés lehetséges veszélyeire figyelmeztetnek. Számos tagállamban - így például Németországban - pártokon átívelő támogatást élvez a javaslat.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!