4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Úgy tűnik, változnak a gazdaságpolitika prioritásai. Míg a Konvergencia Programban eddig minden más szempont alá volt rendelve a költségvetési deficit csökkentésének, addig Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a múlt héten már a recesszióban látta az első számú közellenséget. Vagyis a deficit most már növelhető, és az infláció némi emelkedése is megengedhető. Az adóemelést továbbra is elutasítják a szocialisták, viszont az adórendszeren belüli átcsoportosítás elképzelhető. Az ugyanis élénkítheti a gazdaságot.

Ismét újratervezik (Mfor-montázs)

December közepén az Országgyűlés nagy nehezen tető alá hozta a 2009-es költségvetést, amely akkor már a harmadik verzió volt. De úgy látszik, "elődeihez" hasonlóan ez is csak néhány hetet él meg. Gyurcsány Ferenc miniszterelnök ugyanis múlt héten kezdeményezte a parlament rendkívüli ülésszakának összehívását, ahol módosítanák a már elfogadott költségvetést.

Törvénymódosítás vagy pótköltségvetés kell?

Persze ez alapvetően senkit sem lep meg, hiszen szakértők már decemberben jelezték: nem lesznek tarthatóak a büdzsé előirányzott mutatói. Szeptemberben még úgy gondolta a Pénzügyminisztérium, hogy idén három százalékos gazdasági növekedés lesz, októberben a válság hatására már csak egy százalékkal számolt, decemberben pedig eljutott a mínusz egy százalékig. Ám alig egy hónap alatt kiderült, hogy 2009-re inkább a 2,5-3 százalékos visszaesés a legvalószínűbb, és most már mindenki csak reméli, hogy ennél rosszabb nem lesz. Nem árt azonban tudni, hogy egyes előrejelzések még ennél is durvább zuhanást vetítenek előre.

Mindenesetre már megkezdődött a parlamenti pártok szócsatája az ügyről. A kormány úgy véli, egyszerű törvénymódosítással is megoldható a probléma. A Fidesz szerint viszont pótköltségvetésre lenne szükség, hiszen két hét után összeomlott a büdzsé - mondta Navracsics Tibor, a párt frakcióvezetője.

"Veres János a költségvetés egy új tervezetével kell, hogy előálljon. A pótköltségvetést kell majd az országgyűlésnek megvitatnia" – emelte ki. Hozzátette: a Fidesz szerint adó-, járulék-, valamint kamatcsökkentésre van szüksége a magyar gazdaságnak.

Kisebb infláció, nagyobb visszaesés

A történések hátteréhez hozzátartozik, hogy a kabinet előbb megvárta, hogyan végződnek kedden az IMF-küldöttséggel folytatott tárgyalások, majd néhány nap múlva hozzáfogott a költségvetés átdolgozásához. Veres János pénzügyminiszter megígérte, hogy figyelembe veszik az elmúlt egy hónap gazdaságot érintő fejleményeit, mivel minden további lépésről csak ennek ismeretében lehet dönteni.

Gyurcsány Ferenc azt kérte a pénzügyminisztertől: a prognózis készítésekor legyen tekintettel arra, hogy a régióban és Európában is gyorsan csökkent az ipari termelés, valamint az export volumene, Magyarország hagyományos piacai pedig - mint például Németország - egyre nagyobb nehézségekkel küzdenek.

A 2009-re tervezett infláció várhatóan kisebb lesz a feltételezettnél, a gazdaság visszaesése viszont nagyobb lesz. Budai Bernadett kormányszóvivő tájékoztatása szerint idén a tervezetthez képest csökkenhetnek a költségvetési bevételek, és beavatkozás nélkül növekedhetne a költségvetési hiány. „De hogy szükség van-e lépésekre, és ha igen, pontosan milyenekre, arról csak a prognózis elkészülte után lehet dönteni” – tette hozzá.

100-150 milliárdot vágnának a kiadásokon

Gyurcsány Ferenc miniszterelnök még szerdán jelentette be, hogy idén a gazdaság visszaesése 2-3 százalékos lehet a decemberben elfogadott 2009-es költségvetésben rögzített 0,9 százalék helyett. A kormányfő szerint nem lehet elmozdulni az egyensúlyi pályáról, de ezen túlmenően egyetlen szám sincs kőbe vésve.

Mindenestre most úgy tűnik, hogy 200-250 milliárd forintot kell átkönyvelni más rubrikákba. Ezt úgy szándékozik a kormány megtenni, hogy 100-150 milliárdot elvesz a kiadásokból, míg a fennmaradó rész a költségvetési deficitet növelné. Vagyis a magyar kormány eltér a 2006 óta folytatott politikájától, amelynek fő célja a hiánycsökkentés volt. Ennek rendelték alá az inflációt vagy a gazdasági növekedést. Most változtatnak prioritáson, és úgy tűnik, hogy a GDP visszaesésének mérséklése lett az első számú prioritás. Az adóemelést viszont kizárta a miniszterelnök, mert szerinte ebben a helyzetben nem szabad ehhez az eszközhöz nyúlni.

VMI

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!