5p

Gazdasági növekedés terén stagnálást vár 2009-re a Pénzügykutató, hangzott el az intézet pénteki sajtótájékoztatóján. A szeptemberi előrejelzést elsősorban a külső körülmények romlása miatt kellett felülvizsgálni. "Utoljára a kilencvenes évek elején volt olyan nehéz évünk, mint amilyen jövőre várható" - véli Petschnig Mária Zita, a cég elemzője. Előrejelzése szerint a reálkeresetek majdnem négy százalékkal fognak csökkenni, s mintegy 100 ezer dolgozó kerülhet az utcára. Mfor.hu tudósítás.

Szűkös esztendő jön (Mfor-montázs)

Szeptember óta a pénz- és tőkepiacok likviditása beszűkült, az erőteljes kormányzati intézkedések ellenére elkerülhetetlennek tűnik a világgazdasági recesszió begyűrűzése, olvasható a Pénzügykutató háttéranyagában. Mindez a magyar exportpiacok vártnál nagyobb zsugorodását és a közvetlen külföldi tőkebeáramlás erős lefékeződését eredményezheti.

Az elemzőintézet szakemberei szerint a nemzetközi válság közepette ismét megkérdőjeleződött a magyar gazdaság finanszírozhatósága, ami az állampapírpiacon, a bankok devizaforrásainak elakadásában és a forint árfolyamának gyengülésében éreztette hatását.

Kézzelfogható közelségben az államcsőd

"Korábban is számoltunk romló külső körülményekkel, de akkor még a belső piacok tágulását valószínűsítettük, ami kompenzálhatta volna az előbbi faktort" – mondta el Petsching Mária Zita, a Pénzügykutató elemzője. Az elmúlt hónapokban jelentős változás történt, a külső piacokon folyamatosan rosszabbodnak az előrejelzések. Szeptemberben például még pozitív növekedési előrejelzések voltak, csak az ütem csökkenését várták, mostanra viszont minden jelentős elemző recessziót vár a fejlett régiókban, fejtette ki Petsching Mária Zita.

"A magyar pénzügyi rendszerben is lecsapódott a válság, ez kényszerpályára vitte a magyar gazdaságpolitikát, kézzelfogható közelségbe került az államcsőd" - véli a Pénzügykutató elemzője. A jegybank három százalékkal emelte az alapkamatot, de ez sem volt elég. Szerinte a költségvetés átdolgozásának célja, hogy csökkenjen a magyar gazdaság sebezhetősége és kitettsége a külső hatásoknak

2008-ra 1,5 százalékos növekedési ütemet várt a Pénzügykutató, az új adatok tükrében azonban már a harmadik negyedév is elmaradt az előrejelzéstől. A negyedik negyedévben 0,5-0,6 százalék körüli növekedés lehet az alacsony bázis miatt, tette hozzá az elemző.

"Jelenleg 1,1-1,3 százalékos növekedési ütemmel számolunk 2008-ban. Ennek fő oka, hogy az exportban a második negyedévben eltűnt a többlet, a harmadik negyedévben már az import került túlsúlyba, és ez a trend folytatódhat a negyedik negyedévben is" – véli Petsching Mária Zita. A Pénzügykutató szerint a 3,4 százalékos deficit tartható ebben az évben, a fizetési mérleg hiánya nem növekszik az előrejelzés szerint.

"Nincs arra mód, hogy gyors kamatcsökkentéssel és állami beavatkozással élénkítsük a gazdaságot, mivel az utóbbi években a kormányok eljátszották ezt a lehetőséget" – tette hozzá a Pénzügykutató szakembere.

Négy százalékkal csökken a reálbér

Petsching Mária Zita szerint a válság pozitívuma, hogy az infláció üteme jelentősen csökkenni fog. Idén 6,3 százalékos infláció lehet, decemberben pedig már öt százalék alá eshet a pénzromlás üteme. 2009-re 3,7 százalékos adatot várnak, ami alacsonyabb a kormány 4,5 százalékos prognózisánál.

A reálkeresetek majdnem négy százalékkal fognak csökkenni, a közszférában 13 százalékos keresetcsökkenés várható, és a versenyszféra béremelési lehetőségei is beszűkültek, áll a Pénzügykutató előrejelzésében. Jelentős foglalkoztatás-csökkenés is várható a kutatók szerint: mintegy 100 ezer fő elbocsátására számítanak, a munkanélküliség pedig kilenc százalék fölé emelkedhet, amire a 90-es évek óta nem volt példa.

A hitelek beszűkülése miatt várhatóan csökkenni fog a háztartások fogyasztása is, másrészt visszaeshet a hitelfelvételi kedv is. A fogyasztás 3,5 százalékkal mérséklődhet, a közösségi fogyasztás stagnálhat. A már eldöntött, uniós forrásokon alapuló beruházások folytatódhatnak.

"2009-re összességében a gazdaság stagnálását várjuk. Valamelyest javulhat a fizetési mérleg és csökkenhet a ráutaltság a külső finanszírozásra" – emelte ki Petsching Mária Zita. Ugyanakkor nem kizárt, hogy egy-két hónap múlva ismét felül kell majd vizsgálni a prognózist, figyelmeztetett.

Az elemző szerint a rendszerváltás után volt utoljára olyan nehéz évünk, mint amilyen jövőre várható. Szerinte még mindig nem láthatók a válság mélységei, azaz vannak még kipukkadásra váró buborékok a világban.

Mindenki behunyta a szemét

"A magyar bankrendszer válsága importált válság, nem a magyar bankok működéséből fakad. A magyar gazdaság sok szempontból sebezhetőbb, mint a környezetünkben lévő országok, de nem a legsebezhetőbb" – vélekedik Várhegyi Éva, a Pénzügykutató munkatársa. Szerinte a bankrendszer problémáinak egy része előre látható lett volna, de mindenki behunyta a szemét, s a nemzetközi eufória a magyar szakembereket is elvakította.

A magyarországi alapüzletágakban nincs problémája az OTP-nek, de nyolc leányvállalatból legalább hat-hét problémás országban működik, tette hozzá Várhegyi Éva. Az ukrán és orosz leányoknál már tőkét is kellett emelni, és szerinte ez más cégek esetében is előfordulhat.

A bankmentő csomag keretében az állam jelentős jogosultságokat szerezhet a pénzintézetekben, de erre szükség is van, hiszen az adófizetők pénzét használja fel, jegyezte meg végezetül Várhegyi Éva.

Beke Károly

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!