3p

Vasárnap jelentették be, hogy egy újabb amerikai pénzintézet vált fizetésképtelenné, ráadásul most nem kis regionális cégről van szó. A tavaly ősz óta a legnagyobb összeomlás könnyen alááshatja az elmúlt hónapok törékeny kilábalási törekvéseit is.

A hét utolsó napján kért csődvédelmet a 101 éves múltra visszatekintő CIT Group, mely hónapok óta próbálta elkerülni az összeomlást. A banknak a bedőlés pillanatában 71 milliárd dolláros eszközállománya és 64,9 milliárdos adóssága volt. Az amerikai adófizetők valószínűleg 2,3 milliárd dollárt buknak a bank csődjével, ugyanis várhatóan nem látja már viszont az állam azt a pénzt, amit a cég a bankmentő csomagból kapott.

Egymillió ügyfél kezdhet aggódni

A több mint százéves banknak egymillió ügyfele van Amerika-szerte, a cég most igyekszik mindent megtenni annak érdekében, hogy újraépítse üzletét. A vállalat a tervek szerint rövid időn belül megmenekülne a csődvédelemből a kötvénytulajdonosok segítségével. A CIT Group közleménye szerint a bank fiókjai a jövőben is ugyanúgy nyitva lesznek, mint eddig.

Egy amerikai bankszakember szerint a legnagyobb problémát az okozhatja, hogy a CIT több szektorban is helyezett ki hiteleket, és egyelőre nem lehet tudni, melyik iparág minősíthető ebből a szempontból jó adósnak - írja a Bloomberg.

Jeffrey Peak, a CIT elnök-vezérigazgatója a csődvédelmet követően azt emelte ki, hogy azzal, hogy a bírósághoz fordultak, továbbra is lehetőség van arra, hogy a kis- és közepes ügyfeleknek forrást juttassanak. A bankvezér hozátette: az év végéig igyekeznek kikerülni a bírósági védelem alól, várhatóan a cég részvényesei járnak majd rosszul, hiszen a tervek szerint az elsőbbségi és a nyilvános részvényeket is bevonják.

A következő hónapokra annak köszönhetően biztosított a CIT működése, hogy Carl Icahn üzletember 1 milliárd dolláros kölcsönt nyújtott a cégnek. Ennek a hitelnek a határideje december 31-én jár le, emellett a világ 43. leggazdagabb emberként számon tartott Icahn az eddigi 3 milliárdról 4,5 milliárdra növelte a CIT hitelkeretét.

A hétvégén egyébként az vezetett a csődvédelemhez, hogy korábban a CIT arra kérte kötvénytulajdonosait, hogy járuljanak hozzá a 30 milliárd dolláros adósság átütemezéséhez, azonban a napokban ezt elutasították az érintettek. Júliusban arról is volt szó, hogy az állam húzná ki a bajból a céget, azonban végül nem sikerült megállapodni az újabb segítségről.

Egy éve nem volt ekkora bankcsőd

A CIT Group bedőlése a legnagyobb csőd az amerikai pénzügyi szektorban 2008 szeptembere óta. Akkor a Washington Mutual és az IndyMac adósságai híztak akkorára, hogy már muszáj volt a bíróság védelméhez folyamodniuk.

A most csődbe ment bank legnagyobb hitelezője a Bank of America volt 7,5 milliárd dolláros hitellel, emellett a Bank of New York Mellornak van 3,2 milliárd dollárnyi kötvénye a cégben, a Citigroup pedig 2,1 milliárd dollárt bukhat a csőddel. A CIT az utóbbi két évben 3,2 milliárd dollárnyi veszteséget jelentett be összesen, 2,3 milliárd dolláros állami mentőövet kapott 2008 végén.

Az állami segítséggel kapcsolatban a szakemberek úgy vélekednek, hogy a 2,3 milliárd dollárnak valószínűleg búcsút mondhatnak az adófizetők, ugyanis jó eséllyel nem lesz képes visszafizetni a kölcsönt a pénzintézet.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!