5p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A mögöttünk hagyott viszonylag nyugodt hét után a következő napok számos eseményt tartogatnak, hiszen a Fed és az SNB is ülésezni fog. A Raiffeisen aktuális elemzése szerint a magyar eszközök alulsúlyozása immár nem lesz jelentős, így ismét a nemzetközi piaci mozgásokat követheti a piac.

A mögöttünk lévő hét nemzetközi hírek szempontjából csendesnek mutatkozott. Az írekről egyre kevesebbet hallani, ennek ellenére igazából nem mondhatjuk, hogy a piac megnyugodott volna mondjuk az ír csomag első körös megszavazásával. Sőt, egyes piaci kommentárok szerint egyedül az EKB jelentkezik a periféria néhány kötvény-piacain vevőként a hozamok stabilizálása érdekében. Az aggodalom tehát lényegében csak a szisztematikus kockázatok tekintetében enyhült, nem az egyedi országokat tekintve. Eközben az amerikai (és német) piacokon számottevő hozamemelkedést láthattunk, aminek a hátterében leginkább Obama kényszerű kompromisszuma áll. Az amerikai elnök a novemberi választások nyomán jelentősen megerősödött ellenzék miatt kénytelen volt beemelni programjába az alapvetően republikánus szemléletű adócsökkentés kiterjesztését, cserébe nem hajlandó lemondani a szociális kiadások emeléséről. Ennek következtében a program több mint 850 milliárd dollárral lazít a költségvetésen, ugyanakkor stimulust ad a gazdaságnak is, és így duplán is hat a kötvényhozamokra.

Jövő hét keddjén a Fed Nyíltpiaci Bizottsága ül össze, egyúttal először vizsgálják felül az egy hónapja bejelentette második körös mennyiségi lazítást. A múlt hétvégén Bernanke azt nyilatkozta, amennyiben lesz esélye annak, hogy az amerikai gazdaság másodszor is recesszióba süllyedjen, további intézkedéseket fognak eszközölni. A nyilatkozat kérész-életű spekulációt gerjesztett, mely szerint akár már most bejelenthetik ezt, ám ez most nem éppen valószínű. Főként a fenti adócsomag elfogadása esetében. Ezen felül is érdekes lesz az előttünk álló hét, többek közt az SNB is ülésezni fog a kamatokról, vélhetően hasonlóan várakozó álláspontra helyezkedve. És érdemes majd a konjunktúra indikátorokon (ZEW, EU BMI-k és Ifo, valamint a NY Empire és Philly Fed) is fél szemünket tartani, a negyedik negyedév utolsó havának első indikációt adják majd. Az eddigi számokból erős konjunktúra látszik amúgy a Q4-re is.

A Moody's hétfői leminősítése azt jelenti, hogy a három nagy hitelminősítő intézet közül kettőnél már csupán egy lépésre található Magyarország besorolása a befektetésre már nem ajánlott "bóvli" kategóriától, negatív kilátás mellett, ami további leminősítésre utal. Az S&P és a Moody's részéről azonban rövid távon nem várható újabb besorolás-rontás, mivel az S&P nemrég erősítette meg a jelenlegi BBB- minősítést, a Moody's besorolása pedig a következő 12-18 hónapra szól. Ugyanakkor a harmadik nagy hitelminősítő, a Fitch részéről - az intézet korábbi jelzésének megfelelően - még az év vége előtt számítani lehet Magyarország besorolásának rontására, amelynek minősítése ezzel igazodna az előbbi intézetekhez. Ettől a lépéstől sem számítunk azonban tartós hatásra, mivel a piac számára nem jelent majd érdemi új információt.


A Magyarországgal szembeni negatív felhangokat valamelyest ellensúlyozhatja a kormány által februárra ígért 6-800 milliárd forint értékű strukturális kiigazítás, amely biztosíthatná a költségvetési pálya közép távú egyensúlyát, egyelőre azonban csak ígéretek hangzottak el, a konkrét lépéseket homály fedi. A forint megítélését eközben az is segíti, hogy a MNB Monetáris Tanácsának több tagja is további kamatemelésekre utalt. A határidős kamatláb-megállapodások szerint a piac a következő hónapokra is kamatemelést áraz, ami azt jelenti, hogy a forint kamatelőnye tovább gyarapodhat a fejlett piacokhoz és a régiós versenytárs lengyel zlotyhoz képest is. A héten napvilágra került a harmadik negyedéves részletes GDP statisztika azt mutatja, hogy a mezőgazdaságban és az építőiparban továbbra is markáns visszaesés volt jellemző, a gazdasági növekedés ellenben már több lábon áll, hiszen a továbbra is húzóerőt jelentő ipari termelés mellett a háztartások fogyasztása is pozitív kontribúciót jelentett, az elmúlt hét negyedévben először. A fogyasztás mérsékelt – 1 százalék körüli - bővülése a 2011-es évnek is jellemzője maradhat a foglalkoztatottság lassú bővülésének és az SZJA változtatásnak köszönhetően.

Nemzetközi piacok

Úgy tűnik, az S&P 500-as kitört a november során felépített 1175-1230-as sávjából, miután a tavaly előtt szeptember végén látott szinteket ostromolja. (Ugyanilyen szinteken volt 1998-ban is!) Az ünnepi hangulatban a piac segítségére van, hogy az Obama kormányzat meg kíván egyezni a Bush korszak adókedvezményeinek meghosszabbításától, amire akár már a jövő hét elején sor kerülhet. Ez több pénzt hagyna az oly fontos fogyasztók zsebében, ami növelhetné a vásárlásokat. A vásárlási szezon az erős Hálaadási idénykezdet után is fenntartja erősségét. A jövő héten, pénteken négyszeres opciózárás lesz, ami megnövekedett forgalommal köszönthet be. Ezen kívül a jövő hét az utolsó teljes kereskedési hét a naptárban, így már sok befektetési alap szabadságon van.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!