5p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Kismértékben tovább növelte magyar kitettségét a második negyedévben a Templeton, így a központi költségvetés 20 ezer milliárd forintos bruttó adósságának tíz százaléka van az amerikai alapkezelő kezében. Az összeg felett továbbra is egy 38 éves alapkezelő, Michael Hasenstab rendelkezik.

Lassan csipegettek a második negyedévben

Közzétette honlapján a Franklin Templeton, hogy a második negyedév végén milyen eszközökből álltak befektetési alapjai. Azt már korábban tudtuk, hogy az amerikai cég Magyarország legnagyobb hitelezője, így most is érdemes kicsit feltérképezni portfóliójukat. A honlapok tanulsága szerint az Egyesült Államokban és Luxemburgban bejegyzett Templeton-alapokban összesen majdnem 8,8 milliárd dollárnyi (mintegy 2000 milliárd forint) magyar államkötvény van.

Az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) adatai szerint június végén 20 621,6 milliárd forint volt a központi költségvetés bruttó adóssága, vagyis ennek tíz százaléka van a Franklin Templeton kezében. A cég amerikai alapjaiban számításaink szerint összesen 3,85 milliárd dollárnyi magyar kötvény volt, míg a Luxemburgban bejegyzett alapok 4,9 milliárd forintnyi állampapírral rendelkeztek június 30-án.

Amerikában összesen tíz Templeton-alapban találtunk magyar kötvényeket, azonban ez jórészt egy helyre koncentrálódik, hiszen a 3,85 milliárd dolláros összegből 3,375 milliárd dollár a Templeton Global Bond Fund állományában van. Ezzel az összesen 59,9 milliárd dollárt kezelő alapeszközeinek 5,63 százaléka volt magyar kötvény. Emellett a Franklin Strategic Income Fund tartalmaz jelentősebb magyar kötvényállományt, mely majdnem eléri a 100 millió dollárt. A többi amerikai alapban kisebb tételek szerepelnek.

A Luxemburgban bejegyzett alapok között összesen tizenkét olyat találtunk, mely kezel több-kevesebb magyar államkötvényt, ezek közül kiemelkedik a Templeton Global Bond Fund 2,6 milliárd dolláros állományával és a Templeton Global Total Return Fund 1,8 milliárd dollárnyi magyar kötvényével. Említésre érdemes még a Templeton Emerging Markets Bond Fund, melyben 414,4 millió dollárnyi magyar papír volt a második negyedév végén.

Tavaly bezsákoltak a devizakötvényeinkből

Az egyértelmű, hogy a Franklin Templeton nem a közelmúltban kezdte vásárolni a magyar kötvényeket, hiszen már 2011 elején arról lehetett olvasni, hogy a cég Magyarország legnagyobb intézményi hitelezője. Az alapok portfólióját vizsgálva az látszik, hogy a tavaly tavasszal kibocsátott magyar devizakötvényekből jelentős pozíciókat épített fel a cég. 2011 tavaszán két részletben bocsátott ki hazánk dollár- és eurókötvényeket összesen 4,25 milliárd dollár és egymilliárd euró értékben.

Az általunk megvizsgált összesen húsz amerikai és luxemburgi alapban a legnagyobb feltűnést a tízéves dollárkötvények állománya keltette. Számításaink szerint a tavaly kibocsátott hárommilliárd dollárnyi tízéves devizakötvényből több mint 1,8 milliárd dollárnyi volt június végén a Franklin Templeton Investments birtokában. Vagyis a teljes kibocsátott állomány több mint felével az amerikai alapkezelő rendelkezhet. Azt a kötvényt egyébként 6,375 százalékos hozam mellett sikerült értékesítenie hazánknak.

Továbbra is egy 38 éves ember kezeli az adósságunkat

Érdekesség, hogy a Templetonnál lévő magyar állampapírok tetemes részét továbbra is a mindössze 38 éves Michael Hasenstab kezeli, hiszen ő a portfoóliókezelője a Templeton Global Bond Fundnak, illetve a luxemburgi Templeton Global Total Return Fundnak is. Az említett jelentős magyar kitettséggel rendelkező alapok közül a Franklin Strategic Income Fund lóg ki, melynek kezelője Eric G. Takaha.

Hasenstabról annyit lehet tudni, hogy a Franklin Templeton Investments kötvénypiacokért felelős alelnöke, aki összesen mintegy 120 milliárd dolláros vagyon felett rendelkezik a cégnél. A minnesotai Carlton College diákja volt, nemzetközi kapcsolatokat és politikai gazdaságtant tanult, majd 1995-ben, tehát mindössze 21 évesen csatlakozott a Templetonhoz. A szakember Ausztráliában doktorált, majd 2001-ben visszatért az amerikai alapkezelőhöz, azóta kezeli a Templeton Global Bond Fund vagyonát.

"Szeretjük azokat a befektetéseket, melyek jó hosszútávú kilátásokkal kecsegtetnek. Emellett mi általában azokat szeretjük, melyeket mások utálnak, jelenleg Magyarország megfelel ennek a kritériumnak" - mondta idén áprilisban a magyar kötvényekkel kapcsolatban Michael Hasenstab Szingapúrban a Bloomberg tudósítása szerint. "Befektetési politikánk évtizedek nemzetközi tapasztalataival épült fel, és nem áll szándékunkban rajta változtatni. Ez egy alapos, és kutatással megalapozott megközelítés, melyben hosszú távú befektetési horizontot jelölünk ki. Sokszor természetünkből fakadóan az ellentétes irányokat követjük, és ezáltal keressük a lehetőségeket" - mondta korábban Hasenstab a Templeton Global Bond Fund alap befektetési politikájáról abban a videóban, mely a Franklin Templeton Investments honlapján látható. A szakember szerint ezek a lehetőségek nem mindig a legnagyobb piacokon vannak.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!