5p

A Széll Kálmán Terv újabb kiadása szerint a kormányban két év után újra feléledt a kisadók eltörlése iránti késztetés.

A Széll Kálmán Terv 2.0-ban a költségvetési kiigazítás érdekében az adók rendszerét ismét átalakítja a kormány. Ennek keretén belül nemcsak új sarcokat vet ki, de néhány kisebb adót megszüntet. A dokumentum szerint minderre az adórendszer egyszerűsítése érdekében van szükség, így olyan adók szűnnének meg, melyek nem hoznak jelentős bevételt, viszont szignifikáns adminisztrációs terhet jelentenek. Éppen ezért, ahogy az a gazdasági stabilitási törvényben is rögzítésre került egy sarkalatos törvényben, a cél, hogy olyan adókat vezessenek be, melynek ellenőrzése, beszedése nem jelent magasabb költséget a belőle származó bevételnél. 

A fenti célnak úgy tűnik, hogy nem felel meg sem a még az előző kormányhoz kötődő gyógyszertári szolidaritási adó, sem pedig az Orbán-kormány által 2010. júniusában bejelentett magánszemélyek 98 százalékos különadója, illetve a mindössze idén januártól bevezetésre került katasztrófavédelmi adó.

Látva a számokat azt el kell ismerni, hogy az eltörölt adónemekből származó bevételek tényleg elmaradnak más tételek címén befolyó összegektől, ugyanakkor azt sem lehet tagadni, hogy az adók létezése óta a tényleges adatok mindig túlszárnyalták a kormány várakozásait. Most a megszüntetni tervezett adókat vesszük sorra. Némelyik esetében nemrég még változtatást is eszközölt a kormány, ennek ellenére máris törlésre kerül az adónem.

Sok hűhó semmiért?

Tavaly ősszel fogadta el és idén januártól él a katasztrófavédelmi hozzájárulás, mely az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság büdzséjét gazdagítja. Az adó a különböző fokozatú veszélyes anyagokkal foglalkozó üzemeket, valamint veszélyes anyagok gyártásával foglalkozó vállalkozásokat terheli, és a veszélyes tevékenységükkel összefüggő forgalmuk után kell 0,1 százalékos hozzájárulást fizetni. Az azonban már nem ennyire konkrét, hogy pontosan mi is minősül veszélyes anyagnak, éppen ezért sok vállalkozás bizonytalan is a kérdést illetően. Ebből az adóból a kormány 1,03 milliárdos bevételt remél az idei évben.

Változtatnak, majd eltörlik: gyógyszertárak szolidaritási díj

Az adó még 2007-ben a gyógyszer-gazdaságossági törvénnyel került bevezetésre. Ez azt jelenti pontosan, hogy a támogatott gyógyszerek bevételként megjelenő árrés-tömegének arányában a nagyobb forgalmú patikák ilyen szolidaritási díj fizetésére lettek kötelezve. A befolyt összeg az Országos Egészségbiztosítási Pénztárhoz került, majd állami támogatással kiegészítve az alacsonyabb forgalmú patikák támogatására fordították az összeget, akik számára az így kapott összeg elengedhetetlen a fennmaradásuk érdekében. A szolidaritási díj eltörlése így a jövőben várhatóan csak nehezebb helyzetbe sodorhatja a kisebb gyógyszertárakat.

A kormány még mielőtt az eltörléséről döntött volna, az év kezdetétől megváltoztatta a díjfizetés alapját, hiszen 2012-től már nem az egyes gyógyszertárak, hanem az azonos adószámon működő vállalkozások együttes forgalma alapján állapítják meg a fizetendő összeget. Így, a medicalonline szerint idén az érintett patikák megközelítőleg 6-700 millió forintot fizethetnek be, melyet az állam 100 millióval egészíthet majd ki.

Csak politikai húzás volt a magánszemélyek 98 százalékos adója?

A kormány szándékai szerint megszüntetésre kerül a magánszemélyeket terhelő 98 százalékos különadó is, mely a "pofátalanul" nagy végkielégítések 2 millió forint feletti részét terheli. Mint ismert, a különadó bevezetése előtt az Alkotmánybírósággal is meggyűlt a baja kormánynak, ám végül csak sikerült megvalósítani a tervét a kabinetnek.

A költségvetésben szereplő előirányzatokat nézve egyébként elképzelhető, hogy a kormány sem számított arra, hogy ekkora összeg folyhat be az államkasszába a kifizetett végkielégítések után. 2010-ben, az adó életbe lépésének évében 11,3 millió forintot várt ezen a jogcímen a kormány, valójában azonban ennek többszöröse, 64,1 millió forint gazdagította a büdzsét. A 2011-es év azonban ennél sokkal jobb eredményeket hozott ezen a soron, hiszen az előirányzatként szereplő 1 milliárd helyett 3,7 milliárd forintot zsebelt be az állam a végkielégítések után. 2012-re 200 milliós bevételt remél ezen a címen a kormány, viszont a legutóbbi államháztartási adatok szerint az biztos, hogy ez a sor az első három hónapban már 150 százalékos teljesítésen áll, hiszen eddig 302 millió forint folyt be a kasszába.

Egy csütörtöki hír szerint azonban Selmeczi Gabriella szerint a Fidesz ragaszkodik ehhez az adónemhez, így megkérdőjeleződött, hogy tényleg elvetik-e a különadót.

Nem ez az első adóeltörlési hullám

2010 közepén a kormány tíz kisadót törölt el, például a vízkészlet-gazdálkodási járulékot, a tv-készülékek adóját, az épületek utáni idegenforgalmi adót. Helyettük jött többek között a fent már részletezett magánszemélyek különadója, valamint a "cselédadó", vagyis a háztartási alkalmazottak foglalkoztatása után fizetendő regisztrációs díj - ez utóbbi azonban még jelenleg is érvényben van. Bár 2011 elején az adó sikertelenségéről lehetett hallani, a tavalyi év során azonban 5,3 millió forintos bevétele származott a költségvetésnek ebből az adófajtából, míg 2010-ben mindössze 800 ezer forint. 2012-ben pedig még akár az előző évinél is magasabb összeg folyhatna be az államkasszába, hiszen az év első három hónapjában 1,9 millió forintot fizettek be ezen a címen az érintettek. Ha ugyanezt a szintet feltételezzük a további negyedévekre is, akkor 7,6 millió forintot zsebelhet be a kormány a háztartási alkalmazottak regisztrációs díjából. Ez egyébként reális cél is lehet, hiszen az előző év azonos időszakában a tényleges, év során beszedett összeg közel 20 százaléka realizálódott az első negyedévben.

Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!