2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

5 éve nem volt ilyen kevés pénz a kormány számláján, mint augusztus végén, derült ki a jegybank statisztikájából.

A várakozásainknak megfelelően augusztus végére 1000 milliárd forint alá süllyedt a kormány jegybanknál vezetett számláján található összeg. Miután a devizabetét az IMF-végtörlesztés következtében 3,2 milliárd euróról 1,1-re csökkent, nem meglepetés a teljes betéti állomány 937,7 milliárd forintos értéke.

Sőt, ez valamivel több is, mint amire számítani lehetett, hiszen a költségvetés 100 milliárd forint feletti augusztusi pénzforgalmi hiánya a forintbetétet is apasztotta. Ennek ellenére ez utóbbi 100 milliárddal 614,6-ra nőtt, ami leginkább az augusztusi nettó kötvénykibocsátásnak köszönhető. (A 450 milliárdnyi kibocsátással szemben mindössze 180 milliárdnyi állampapír járt le augusztusban.

Szintén látszik a mérlegszámokban a jegybanki IMF-végtörlesztés hatása is,  az egyéb külföldi tartozások összege ugyanis 0,8 milliárddal mérséklődött.

Augusztus egyébként eredményes hónapnak tűnik a jegybank gazdálkodását illetően, hiszen a saját tőke 38,7 milliárddal nőtt, igaz még mindig erősen mínuszos (-18,3 milliárd). Az MNB árfolyamnyereségét, vagyis a kiegyenlítési tartalékot magában foglaló egyéb források sora viszont 13 milliárddal 1016,8-ra csökkent.

A kéthetes kötvényállomány, amelynek a jegybankelnök által április elején megfogalmazott célértéke 3600 milliárd forint, viszont nem tud csökkenni. A belföldi és külföldi szereplők kezében lévő értékpapírok 4070 milliárdos hó végi állománya stagnálást jelent júliushoz képest.

Csak nő, csak nő a készpénz

A források között még a készpénzállomány dinamikus növekedést kell megemlíteni, amely 3000 milliárd fölé nőtt. A 3025,4 milliárdos érték 16,8 százalékos növekedést jelent egy év alatt, amelyhez ha az 1,3 százalékos pénzromlást társítjuk, akkor 15,3 százalékos reálnövekedést kapunk. Ennek a pénznek, hacsak nem az otthoni párnacihákban landolt, előbb-utóbb meg kell jelennie vagy különböző fogyasztási és/vagy beruházási termékek piacán.

Már látható az NHP

A jegybank mérlegének eszközoldalán már múlt hét óta tudjuk, hogy a nemzetközi tartalékokat képező tételek összesített értéke négyéves mélypontra esett vissza. Ami viszont új, hogy láthatóvá vált a Növekedési Hitel Program (NHP) hatása a jegybank mérlegében is, a belföldi hitelek állománya 127 százalékos ugrást követően 394,5 milliárd forintra nőtt.

szp
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!