3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A becsléseinket visszaigazolták a jegybank előzetes pénzügyi számláinak adatai: az adósságrátánk ugyanis nagyot ugrott az első negyedévben.

A Magyar Nemzeti Bank előzetes pénzügyi számlái alapján a GDP-arányos államadósságunk az első negyedév végén 76,9 százalékra emelkedett a tavaly év végi 75,3-ről. Ez 1,6 százalékpontos ugrást jelent, amitől épp csak eltér a március végén kalkulált becslésünk. Mivel az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) heti előzetes adatokat már nem közöl a központi költségvetés adósságáról (mely a teljes államadósság döntő részét teszi ki), csak azt tudjuk számszerűsíteni, hogy minden egyéb változatlansága mellett az adósságállomány növekedése milyen változást eredményez a GDP-arányos rátában. Az mfor.hu 1,5 százalékpontos emelkedést vetített előre, mely szinte hibahatáron belül van a tényleges (előzetes) adattól.

A jegybank adatai szerint az államháztartás bruttó, konszolidált, névértéken számításba vett (maastrichti) adóssága 2016 első negyedévének végén a GDP 76,9 százaléka volt (26147 milliárd forint). Az adósság növekedésében a nettó hitelfelvétel játszott elsődleges szerepet, az átértékelődés hatása elenyésző volt (2 milliárd forint). Az államháztartás nettó tartozása (23690 milliárd forint) a GDP 69,7 százalékát tette ki 2016 első negyedévének végén.

A háztartások nettó finanszírozási képessége 2016 első negyedévében a negyedéves GDP 5,7 százalékát tette ki (442 milliárd forintot). A háztartások ebben a negyedévben legnagyobb mértékben az állampapír megtakarításaikat növelték, mind a rövid, mind a hosszú lejáratú papíroknál jelentős volt a nettó vásárlás. Ezzel egyidejűleg több pénzügyi eszközben is csökkentették befektetéseiket. Jelentősen visszaesett a háztartások készpénz- és betétállománya, nettó eladás volt a jellemző a hitelintézeti és külföldi kibocsátású kötvények, a tőzsdei részvények és a befektetési jegyek esetében is. Bár a nem pénzpiaci befektetési jegyek állománya emelkedett tranzakcióból adódóan, a pénzpiaci alapokba történő befektetések ennél nagyobb mértékben csökkentek. Ebben a negyedévben bővült a biztosítástechnikai tartalékok állománya, mely növekedés elsősorban a nem életbiztosítási díjtartalékokat érintette. Jelentősen emelkedett a háztartások egyéb tulajdonosi részesedésének állománya is, melyben szerepet játszott, hogy a korlátolt felelősségű társaságok egy része 2016 első negyedévében hajtotta végre a kötelező alaptőkeemelést. Az első negyedévben folytatódott a háztartások hiteltartozásának csökkenése, az ingatlan és a fogyasztási hitelek esetében is nettó törlesztés volt a jellemző.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!