Az idei első negyedévi hiány az egy évvel korábbinál 316,9 milliárd forinttal, GDP-arányosan 5,2 százalékponttal alacsonyabb. Az év első három hónapjában a kormányzati szektor bevételei 2912,1 milliárd, kiadásai 3086,5 milliárd forintot tettek ki.
A negyedéves kormányzati számlák elkészítéséről és módszertanáról az Európai Unió rendelkezik. A kormányzati szektor uniós módszertan alapján készített - az eredményszemléletű, az ESA 95 módszer szerint összeállított - statisztikájában az államháztartás mellett a KSH itt számolja el a nem piaci termelést végző állami vállalatokat és a nemzeti vagyon újraelosztásában közreműködő non-profit intézményeket. ( Az államháztartás részei a központi költségvetés, az önkormányzatok, a társadalombiztosítási alapok és az elkülönített alapok.)
A kormányzati szektor bevételei az első negyedévben 9,9 százalékkal voltak magasabbak az elmúlt év első negyedévihez képest. Az átlagosnál magasabb, 12,1 százalék volt a jövedelemadóból származó bevételek növekedése, ezen belül a személyi jövedelemadó- és a társadalombiztosítási járulék-bevételek 11,5 százalékkal emelkedtek.
A kormányzati szektor kiadásai az első negyedévben 1,7 százalékkal voltak alacsonyabbak a bázisnál.
Az előző év első negyedévéhez viszonyítva a felhalmozási kiadások - elsősorban az autópálya- és az útépítések csökkenése miatt - jelentősen, közel felével 104,3 milliárd forintra csökkentek. A kiadáscsökkenés átlagánál jóval magasabb arányban, 17,5 százalékkal mérséklődött a természetbeni juttatások értéke, főleg az energia- és a gyógyszerárak támogatásának csökkenése miatt.
Az első negyedévben a 368 milliárd forintot kitevő folyó termelő felhasználás (a dologi kiadások) 16,2 százalékkal voltak magasabbak az előző év hasonló időszakánál, míg a pénzbeni társadalmi juttatások 9,3 százalékkal 1080,6 milliárd forintra emelkedtek.