3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Ismét módosítanák a fiatalkorúak dohányzásának visszaszorításáról és a dohánytermékek kiskereskedelméről szóló törvényt. A bővebb termékkör azoknak jelenthet fejfájást, akik már beadták a koncessziós pályázatukat.

Néhány nappal a nemzeti dohányboltokra kiírt koncessziós pályázat beadási határideje előtt (9 nap van még hátra) alapvetően változtatna a kormány a trafikok üzleti feltételein. A nemzeti fejlesztési miniszter ugyanis hétfő délután nyújtott be egy pároldalas, ám jelentős változtatásokat tartalmazó módosító javaslatot. Mindez azért is hozza kellemetlen helyzetbe a kiskereskedőket, mert többen aggódtak amiatt, hogy az eddig engedélyezett termékkör nem biztosítja a megfelelő jövedelmezőséget. (Ezzel kapcsolatban egyébként eddig több szervezet is megfogalmazta az aggodalmát korábban - úgy tűnik, a kormány hallgatott rájuk).

Alkohol, kávé, újság

A módosítás értelmében szeszes ital, energiaital, kávé, üdítőital és ásványvíz, illetve újság, napilap, folyóirat és periodikus kiadvány is forgalomba hozható majd. A javaslat a kávét a mindennapok során általában fogyasztott, illetve vásárolt valamennyi formában elérhetővé kívánja tenni a dohányboltban: csomagolt kávéként, vagy éppen ital formájában (pl. akár helyben üzemeltetett automatából is), és ugyancsak ide értendő az ún. instant (azonnal oldódó) kávékivonat is.

Annak érdekében, hogy az új szabályok bevezetése gördülékeny legyen, engedékenyebbé válna a szabályozás. A nagykereskedők ugyanis jelezték, hogy azok a kiskereskedők, akik 2013. július 1-jét követően a tevékenységet nem folytathatják, valószínűleg már májustól nem rendelnek újabb dohányterméket, nehogy a készletük „beragadjon”. Annak érdekében, hogy ettől ne kelljen tartaniuk, és ezáltal a jövedékiadó-bevételek is folyamatosan teljesüljenek, a rendelkezés egyrészt biztosítja, hogy 2013. július 16-ig a kiskereskedő még értékesíthesse a megmaradt készletét, másrészt visszavásárlási kötelezettséget ír elő a nagykereskedők részére a mégis megmaradt árukészletre.

Azoknak is megkönnyítenék a helyzetét, akik megszerzik a koncessziós jogosultságot. A kormány a javaslattal megteremti annak a lehetőségét, hogy már május elsejét követően megnyithassa a boltját. Így mielőbb piacra léphet és a fogyasztók megismerhetik majd. Kikötés lesz viszont, hogy nem lehet más terméket árulni, mint ami a szabályok júliustól lehetővé tesznek.

Hátrányban lehetnek azok, akik már benyújtották a pályázatot?

A fenti módosítások egyértelműen a korábbinál kedvezőbb helyzetet teremthet a kiskereskedőknek, ám azokat, akik már benyújtották a koncessziós pályázatukat, előnytelen helyzetbe kerülhetnek.

A december közepén megjelent tenderen - mely február 13-án zárul le - a legtöbb pontot pont az üzleti terv éri. Vagyis azok, akik már pályáztak, jóval rosszabb tervet vázolhattak fel, mint azok a kereskedők, akik majd alkohol, üdítő és újság értékesítésével is kalkulálhattak.

Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!