3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Van hazánk esetében egy olyan adósságmutató, amiben kifejezetten jól állunk. Sőt, 2009 óta egyre jobban.

2014 végén hazánk nettó külső adósság a GDP 32,9 százalékát tette ki az előző évi 37,3 után. 2010-ben még 54,5 százalékon állt ez a mutató, ami a tavaly év végén most már 2005-ös szintre csökkent. Akkor ugyanis hazánk nettó külső adóssága a GDP 30,8 százalékát tette ki.

Az elmúlt években a külső adósság leépítése töretlen volt és nagyütemű. Ahogy az az alábbi ábrán is látszik, a 2009-es csúcsot jelentő 57,2 százalék mára 24,3 százalékponttal mérséklődött. A változáshoz a GDP növekedésének üteme 2013-2014-ben tudott érdemben hozzájárulni. Noha az adósság leépítése 2009 óta igen látványos volt, még van hova apasztani az állományt, hiszen a 2001-2002-ben 15,3 és 16,5 százalék jelentette a mélypontot.

A fenti grafikon egyébként még egy fontos dologra rávilágít. Jól mutatja ugyanis azt, hogy az elmúlt két évben bekövetkezett gazdasági növekedés más, mint a korábbi éveké. Ezúttal ugyanis nem külső források segítségével történt a gyarapodás. Ilyesmi legutóbb 2001 és 2006 között történt, amikor a gazdasági növekedés 3-4 százalékon tartását egyebek mellett a külső adósságunk halmozása is segítette.

Visszatérve a külső adósság tavaly folytatódó leépülésére, a Magyar Nemzeti Bank fizetési mérleg jelentése szerint a csökkenésben az államháztartás, a bankrendszer és a vállalatok is szerepet játszottak. A bankok mérlegkiigazításának köszönhetően a szektor nettó külső adóssága nagymértékben elmarad már a 2008-ban tapasztalt szintektől. A vállalatok is tovább csökkentették a külföldi tartozásaikat, az államháztartás adóssága azonban érdemben nem változott, a tranzakciókból eredő mérséklődést ellensúlyozta az állomány átértékelődése. Az állami mutató javulását fékezte a kamatcsökkentési ciklussal összhangban mérséklődő hozamok miatti átértékelődés és a gyengébb forintárfolyam is.

A nettó külső adósság szektorok szerinti felbontása a GDP arányában
(Forrás: MNB)

A nettó külső adósság elmúlt években tapasztalt folyamatos csökkenésében a tranzakciók és a nominális GDP-ben bekövetkezett változások mellett az árhatások (részsedések és állampapírok árfolyamváltozása) is szerepet játszottak. 2009 óta ugyanis több mint 5 százalékponttal növelték ez utóbbi tényezők a nettó külső adósságot, melyben főként az államkötvényhozamok csökkenéséhez kapcsolódó átértékelődés játszott szerepet. A növekedés irányába hatott az is, hogy a forint leértékelődött a főbb devizákkal szemben.

A nettó külső adósság változásának felbontása tételekre a GDP arányában
(Forrás: MNB)

Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!