Andor László hangsúlyozta: jövőre a tagállamok nagy részében már csökkenhet a munkanélküliség, de ez még mindig nem vehető biztosra. Hozzáfűzte: a gazdasági kormányzás eddigi összehangolása az unión belül bizonyos fokú stabilitást eredményez az eurózónán belül, de küzdelmes időszak következik a tekintetben, hogy a gazdasági növekedés hogyan indul majd be.
Az európai gazdasági és monetáris együttműködés továbbfejlesztésében egymást feltételező tényező, hogy legyen egy intervenciós, pénzügyi válságkezelő képesség, és az, hogy ennek fejében a gazdasági kormányzás rendszere szigorúbbá váljon - mondta Andor László. Hangsúlyozta: az EU-ban egy, a korábbinál jóval szorosabban összehangolt gazdaságpolitika indul el, amelynek a működési mechanizmusát az Európai Bizottság két lépésben, idén májusban és júniusban beterjesztette, és már csak a "finomhangolása" van hátra.
Andor László hangsúlyozta: az Európai Unióban politikai konszenzus van arról, hogy jövő januártól az új, döntően fiskális politikákat összehangoló, és az egyensúlytalanságokra tekintettel levő gazdasági koordinációnak kell elindulnia azért, hogy a gazdasági és monetáris unió a jövőben stabilabban tudjon működni.
A magyar soros elnökség lesz az első, amely ezt a koordinációt a gyakorlatba átülteti - emelte ki Andor László.
Andor László hangsúlyozta: három dolgot kell meggondolni a fiskális konszolidáció napirendre vétele előtt: számolni kell a költségvetésnek nemcsak a kiadási, hanem a bevételi oldalával is, és átgondolni hogy mik az indokolt lépések. Fontos emellett az ütemezés és méltányosság szempontja is. Kifejtette: az erőltetett kiadáscsökkentés a közszolgáltatások leépítésével jár, és ez az alacsonyabb jövedelmű, szegényebb rétegeket sújtja.
MTI