5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A strukturális reformok múlt heti bejelentésekor sokan hiányolták a konkrét intézkedéseket, most azonban megjelent a dokumentum angol változata, mely több ponton is különbözik a hazaitól. Egyrészt sokkal inkább méltatja a Bajnai-kormány költségvetési konszolidációját, másrészt pedig végre konkrét intézkedések is kiderülnek. Mfor.hu-háttér.

Fenntarthatatlan a vasutasok családtagjainak ingyenes utazása, a segélyek összege pedig nem lehet majd magasabb a mindenkori minimálbérnél - többek között ezek a konkrét lépések derülnek ki a Széll Kálmán Terv hétfőn nyilvánosságra hozott angol szövegéből.

2013-tól biztos nem lesznek válságadók

A strukturális reformok fő célja a gazdasági növekedés beindítása, a munkaerőpiac erősítése és Magyarország versenyképességének növelése - olvasható az angol szöveg bevezetőjében. Az angol bemutatóban a kormány is elismeri, hogy az idei és a jövő évi költségvetési hiánycél jobbára egyszeri tételek - a különadók és a magánnyugdíjpénztári vagyon államosítása - miatt tartható.

"Ezeknek az átmeneti tételeknek az eltűnése után 2013-ban és 2014-ben kockázatokat hordozott volna a kormány hiányterve, ezért volt szükség további lépésekre" - indokolja az újabb reformokat a kormány. "2013 január elsejétől a tavaly bevezetett válságadók megszűnnek" - szögezi le a kormány. A bankadót pedig felváltja majd a harmonizált európai pénzügyi adó.

A kormány hitet tesz amellett is, hogy a költségvetés hiányát 2011 után nem fogja az államosított magánnyugdíjpénztári vagyonból finanszírozni. A vagyon teljes egészében az államadósság finanszírozására megy majd. Az új alkotmányban célként fogják rögzíteni az 50 százalékos GDP-arányos államadósságot.

Bajnaiékat is megdicsérték

A költségvetés kamatkiadásai 1050-1100 milliárd forintot tesznek ki évente és 1,5-2 százalékkal emelik az EU 27 átlaga fölé a költségvetési hiányt. A minisztérium összesítése szerint 2008 ősze óta hazánk 2010-re 957 milliárd forinttal, az idei évre pedig már 1024 milliárd forinttal javította a költségvetés egyenlegét.

Ennek nagy része a Bajnai-kormány érdeme, azonban a Széll Kálmán Terv itthoni bemutatásán - vélhetően politikai okokból - erről sem esett szó. Érdekesség egyébként, hogy Bajnai Gordon neve az angol szövegben sem szerepel, mindössze felsorolják az elmúlt két és fél évben tett intézkedéseket a 13. havi nyugdíj megszüntetésétől a rokkantnyugdíjazás szigorításáig.

"Ezek az intézkedések részben konszolidálták a magyar közszférát, ugyanakkor negatív hatással voltak a belső keresletre, a befektetésekre, a munkaerőpiacra és a gazdasági növekedésre" - olvasható a dokumentumban.

Nem lehetett tovább halogatni

A kormány szerint a reformok további halogatásának komoly következményei lettek volna, a legnagyobb kockázatot a forint gyengülése jelenti. Tíz százalékos leértékelődés évente 70 milliárdos pluszterhet jelent a magyar háztartásoknak, ez pedig a hitelek bedőléséhez és a bankok csődjéhez vezetne - emeli ki a kormány.

"A strukturális reformprogram sikertelen végrehajtása esetén az a veszély fenyeget, hogy a három legnagyobb hitelminősítő a befektetésre már nem ajánlott kategóriába sorolja a magyar hosszútávú adósságot" - figyelmeztetnek. Ez pedig több nagy intézményi befektető esetében a hazai befektetéseik kivonását okozná, amivel nőnének Magyarország kamatterhei. Jelenleg a Moody's, a Standard & Poor's és a Fitch listáján is egy fokozattal állunk a "bóvli" kategória felett. További veszély, hogy ha az Európai Bizottság úgy látja, hogy hazánk nem tesz meg mindent a deficit leszorítása érdekében, akkor az uniós fejlesztési források befagyasztásáról dönthet, ami elvonná az Új Széchenyi Terv forrásait.

A reformcsomag nélkül hazánknak újra a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kellett volna fordulnia segítségért, akkor pedig kénytelenek lettünk volna elfogadni az általuk diktált feltételeket - szól az újabb érv a strukturális reformok mellett.

Vannak konkrétumok is

A költségvetés helyzetét és a munkaerőpiaci aktivitást többek között azzal lehet javítani, ha lerövidítjük a munkanélküli segély jogosultsági idejét, ezzel mindenkit arra ösztönzünk, hogy a lehető leghamarabb találjon magának új munkahelyet - emeli ki a kormány.

Az már a Széll Kálmán Terv hazai változatában is szerepelt, hogy a kormány azt szeretné elérni, hogy a segély ne lehessen több, mint a munkabér. Az angol verzió ennél is tovább megy: a szociális transzferek összege a mindenkori minimálbér (jelenleg 78 000 forint) összegénél alacsonyabb kell, hogy legyen. A kormány arra számít, hogy a munkaerőpiacon meghozandó intézkedések 2012-re 100 ezerrel, 2013-ra 200 ezerrel, 2014-re pedig 300 ezerrel csökkentik majd a munkanélküliek számát. (mfor.hu szerk: Bár az angol szövegben "the number of unemployments" fordulat szerepel, valószínűbb, hogy a Terv készítői nem a munkanélküliek számának csökkentésére, hanem a foglalkoztatottak számának hasonló arányú növelésére gondolnak, ahogy azt Matolcsyék korábban már többször megfogalmazták.)

A közösségi közlekedéssel kapcsolatban a kormány leszögezi: igazságtalan az a rendszer, mely a vasutasok családtagjainak ingyenes utazást biztosít, ezért ezt el fogják törölni. Korábban a sajtóban már megjelentek ilyen hírek, azonban a Széll Kálmán Terv hazai ismertetésekor ennyire konkrétan nem hangzott el ez az intézkedés.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!