Az áprilisi hiányból 60 milliárd forint az előrehozott május 1-i bérkifizetésekből adódik - mondta a szakállamtitkár. Márciusban az államháztartás végleges pénzforgalmi deficitje 309,4 milliárd forint volt, kisebb a 332,9 milliárd forintos prognózisnál.
Az elmúlt év második felében 186 milliárd forint összegű pénzforgalmi hiány keletkezett, idén a már bejelentett kormányzati intézkedések nyomán, amelyek hatásaként a kiadások 350-400 milliárd forinttal csökkennek, a jelenlegi prognózis szerint 155 milliárdos többlet várható a második félévben, azaz a javulás 341 milliárd forint - vezette le a folyamatot a szakállamtitkár.
Hozzátette: ez GDP arányosan kifejezve úgy fest, hogy a múlt év első félévi 2,7 százalékos deficit tavaly év végére 3,4 százalékra nőtt, 2009-ben az első félévi 3,3 százalékos deficit az év végére 2,8 százalékra csökken. (Az államháztartás pénzforgalmi mérlegében a PM figyelembe vette a Földhitel és Jelzálogbankban (FHB) végrehajtott 30 milliárd forintos állami tőkeemelést, ami 0,1 százalékponttal toldja meg a hiányt.)
Várfalvi István kérdésre válaszolva elmondta: a most bejelentett GDP arányosan 2,8 százalékos pénzforgalmi hiányprognózis 5,5-6 százalékos GDP visszaesés, a tervezett második félévi áfa-változások és a Bajnai-kormány által indítványozott, második félévre érvényes kiigazítási csomag figyelembe vételével készült el.
A most elkészült prognózis nem számolt az államháztartás 78 milliárd forintos egyensúlyi tartalékával, ami egy esetleges további gazdasági visszaesés esetén rendelkezésre áll - tette hozzá.
A szakállamtitkár ismertette az államháztartás eredményszemléletű (ESA'95) mérlegének prognózisát is. Eszerint 2009-ben, az önkormányzatokkal együtt, a GDP arányos államháztartási hiány 2,9 százalék lesz.
Az ingatlanadó, illetve a tervezett bérbruttósítás bevezetése 2010-től várható, a döntéseket a kormány hozza majd meg - felelte újságírói érdeklődésre Karácsony Imréné. A PM szakállamtitkára azt is elmondta, hogy az egyszerűsített vállalkozói adó (eva) 25 százalékos mértéke 2009-ben nem változik, ugyanakkor a 25 millió forintos bevételi korlát kissé megemelkedik a 20 százalékról 25 százalékra módosuló áfa-kulcs miatt.
Oszkó Péter pénzügyminiszter részt vesz májusban az IMF félévi washingtoni rendezvényén és ismerteti a Bajnai-kormány programját - felelte egy másik kérdésre Pichler Ferenc, a Pénzügyminisztérium sajtófőnöke a szaktárca keddi tájékoztatóján. A kormány azt vállalta, hogy a Nemzetközi Valutaalapnak, és az Európai Uniónak is beszámol a Bajnai-kormány intézkedéseiről - egészítette ki az információt Pichler Ferenc.