"Görögország nem kéri a megállapodás újratárgyalását. Ragaszkodunk a közösen kidolgozott támogatási rendszerhez" - mondta egy névtelenséget kérő, magas rangú pénzügyminisztériumi tisztviselő. Korábbi sajtójelentések szerint a görög kormány úgy ítéli meg, hogy ha a Nemzetközi Valutaalap (IMF) is részt vesz a válságenyhítő hitelezési programban, akkor komoly társadalmi, politikai feszültséget gerjeszthetnek a támogatás feltételéül szabott megszorítások, ezért módosítani kell a megállapodáson.
A március végi uniós csúcson kialkudott egyezség szerint az euróövezeti tagállamok kétoldalú alapon nyújthatnak hitelt Görögországnak, és az adósságválság kezelésében az IMF is szerepet vállalhat. A kormány szándékairól szóló beszámolók megjelenése után minden korábbinál magasabbra emelkedett a görög állampapírok kockázati felára. A 10 éves lejáratú államkötvényt az irányadó német állampapírhoz képest 408 bázisponttal nagyobb hozam mellett lehetett csak értékesíteni kedden. Az eddigi rekord 405 bázispont volt, csütörtökön, a legutóbbi kereskedési nap végén pedig 349 bázispont volt a görög állampapírok kockázati felára.
Közben az athéni pénzügyminisztérium hivatalosan közölte, hogy szerdán megérkezik a görög fővárosba az IMF küldöttsége. A nemzetközi pénzügyi szervezet szakértői kéthetes küldetésük során áttekintik a kormányzati válságkezelő program előrehaladását, és már ezen a héten tárgyalnak Jéorjiosz Papakonsztantinu tárcavezetővel - áll a pénzügyminisztériumi közleményben.
A hazai összterméket (GDP) meghaladó, bő 300 milliárd eurós államadóssággal és a GDP-arányosan 12,7 százalékos államháztartási hiánnyal küszködő athéni kormánynak május végéig több mint 20 milliárd eurónyi államadósságot kell megújítania. A múlt héten, az uniós megállapodást követően Athén 5 milliárd euró forráshoz jutott kötvénykibocsátással, a 7 éves lejáratú papír iránt azonban kisebb volt az érdeklődés, mint az előző, március eleji aukción, és a kötvény kockázati felára is magasabb volt.
MTI