2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az Európai Unió tartós reformja és egy európai konvent létrehozása mellett foglaltak állást az osztrák kormány vezetői szerdai közös sajtótájékoztatójukon.

Werner Faymann kancellár és Michael Spindelegger alkancellár - akik egyben a két kormánypárt vezetői is - úgy vélekedtek, a "rövid távú megoldások" nem elegendőek, az EU tartós hatású átalakítására van szükség.

Az osztrák vezetők támogatnák az Európai Parlament szerepének felértékelését és egy, a lakosság által közvetlenül választott "európai elnököt", amint az tíz EU-s külügyminiszter előző nap Brüsszelben bemutatott javaslatában is szerepel.

Közölték azt is, az állam- és kormányfők június végi brüsszeli találkozóján döntést nem, de legalább "egyértelmű jelzést" várnak a pénzügyi tranzakciós adó, a bank- és pénzügyi unió létrehozásáról.

Már most el kell kezdeni előkészíteni a következő alapszerződés-módosítás kidolgozását, mert a tapasztalat szerint egy ilyen folyamat évekig tart - szorgalmazta Spindelegger, aki maga is reformjavaslat "jövő csoportnak" nevezett kidolgozói közé tartozik.

A Die Presse című osztrák lap szerdai értesülése szerint a Guido Westerwelle német külügyminiszter kezdeményezésére létrejött csoport az Európai Bizottság elnökének szerepét közvetlenül választott "kormányfővé" értékelné fel, aki saját maga állítja össze kormányát. Az Európai Parlament egy, a tagországok kormányait képviselő második kamarával egészülne ki, amely átvenné az Európai Tanács és a miniszterek tanácsai helyét.

A kezdeményezés részvevői szerint a jelenlegi válság és a törekvés, hogy a valutaunió "visszafordíthatatlanná váljon", szükségessé tesz egy új demokratikus struktúrát az EU-ban. A tagállami költségvetések feletti nagyobb ellenőrzést, a kül- és védelempolitika kiterjesztését és közös európai határvédelmet javasolnak.

A még nem végleges jelentést kedden mutatták be José Manuel Barroso bizottsági elnöknek, Herman Van Rompuy európai tanácsi elnöknek és Mario Draghinak az Európai Központi Bank elnökének - írta a Die Presse. A kezdeményező tíz ország közé Németország és Ausztria mellett Belgium, Dánia, Olaszország, Luxemburg, Hollandia, Lengyelország, Portugália és Spanyolország tartozik.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!