A terv szerint az összes forint állampapír kibocsátás 256 milliárddal meghaladja a lejáratokat az időszakban. Az időszak várható államháztartási deficitje, vagy finanszírozási szükséglete nem ismeretes, a Pénzügyminisztérium szerdán közölte, hogy az első öthavi deficitet 719 milliárd forintra, az éves terv 82 százalékára, ezen belül a májusi hiányt 28 milliárd forintra várja. A decemberben közzétett éves kibocsátási tervben az ÁKK azzal számolt, hogy a 981 milliárd forint idei nettó finanszírozási szükségletből mintegy 400 milliárd forintnyit az IMF-EU hitelcsomag már folyósított, de fel nem használt részéből fedez.
Az ÁKK honlapján csütörtökön közzétett friss kibocsátási terv május-júliusban 1.167 milliárd forintnyi forint állampapír-eladással számol, az időszakban lejáró 910 milliárdnyi papírral szemben. Az ÁKK a három hónapban kötvényből aukciónként a szokásos óvatossággal 50 milliárd forintnyi értékesítését tervezi (ennél, különösen az aukciót követő nem-versenyző tenderrel együtt majd mindig nagyobb az értékesítés), miközben érdemi kötvény lejárat nincs az időszakban. Az időszak nettó kötvény kibocsátását az időszakban várható 60 milliárd forintnyi lejárat előtti visszavásárlás viszi le 289 milliárd forintra.
15-éves kötvényt tavaly augusztus óta március 11-én vitt aukcióra először az ÁKK, akkor kétszeresnél kisebb kereslet mellett 10 milliárd forintnyit adtak el belőle 7,16 százalékos átlaghozamon. Változó kamatozású kötvényaukciót március 25-én 9 éves szünet után tartottak először, a 3-hónapos diszkontjegyekhez kötött kamatú ötéves kötvényből a felajánlott 10 milliárd forintra több mint négyszeres volt a kereslet, és az aukción 12 milliárd forintnyit, utána a nem-versenyző tenderen tovább 3,8 milliárdnyit értékesítettek.
A kötvénykínálatról további részletet az ÁKK nem közölt, várhatóan továbbra is a megszokott három-, öt- és tízéves összeállítást kínálja majd. Diszkontjegyeknél összesen 33 milliárdos nettó törlesztéssel számoltak az időszakban, ezen belül a háromhónapos diszkont kincstárjegyből a lejáratnál 80 milliárddal több, 490 milliárd forintnyi diszkontjegy eladása a terv. A 12-hónapos papírból viszont a tervezett 290 milliárd forint értékesítés 113 milliárd forintos nettó törlesztést jelent a két nagy lejárat miatt: május 5-én 183 milliárd forintnyi, június 30-án 220 milliárd forintnyi 12-hónapos diszkontjegyet kell visszafizetni. A háromhónapos és a 12-hónapos diszkontjegyből is a tervezett átlagos értékesítés kissé meghaladja a jelenlegi, aukciónkénti 30 illetve 40 milliárd forintos mennyiségeket. A szokásos technikai feltételezés szerint kamatozó kincstárjegyekből a lejárattal megegyező, ezúttal 36,5 milliárd forint eladása a terv.
A forint kibocsátási terv értelemszerűen nem tér ki a külföldi kibocsátásokra, de a január végi 2 milliárd dolláros kötvény kibocsátással az éves devizakötvény kibocsátási terv gyakorlatilag teljesült. Az ÁKK honlapja szerint a mostani háromhónapos időszakban egyetlen külföldön kibocsátott magyar államkötvény jár le: egy 2005-ben piacra vitt, 0,62 százalékos kamatozású, 30 milliárd jen kötvény július 12-én.
MTI/Menedzsment Fórum