4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A FrieslandCampina Hungária Zrt. debreceni tejüzemét megvásárló Alföldi Tej Kft. a munkavállalók továbbfoglalkoztatása mellett folytatja tovább a termékgyártást - jelentették be a két cég vezetői csütörtökön Debrecenben, az adásvételi szerződés ünnepélyes aláírásakor.

Glattfelder Béla, a Nemzetgazdasági Minisztérium gazdaságszabályozásért felelős államtitkára üdvözölte, hogy a megállapodás értelmében nem csupán megmarad a tejfeldolgozás Debrecenben, de az új tulajdonos két év alatt a jelenlegi százról kétszázra emeli a foglalkoztatottak számát.

Hangsúlyozta: a magyar kormány elkötelezett a hazai ipar növelése mellett, és az a célja, hogy az ágazat GDP-hez való hozzájárulása a jelenlegi 22 százalékról 2020-ra 30 százalékra növekedjen. Megjegyezte, hogy ebben fontos szerepe van az élelmiszeriparnak, azon belül a tejágazatnak.

Az államtitkár megfogalmazása szerint talán ez az első hazai tulajdonváltás, amikor egy multinacionális cégtől nem az állam, hanem a termelőket tömörítő magyar vállalkozás veszi vissza az üzemet.

Az pedig, hogy az Alföldi Tej Kft. új, tejtermelői tulajdonosi köre egymilliárd forintos tőkeemelést hajt végre, jelzi: a nyersanyag mellett a tőke is rendelkezésre áll, "és ez jó hír" - fűzte hozzá Glattfelder Béla.

A politikus kiemelte: a tejkvóta európai uniós megszűntetése nagy kihívás a magyar tejágazat számára, ugyanis erősebb versenyben kell helytállniuk a magyar termelőknek és feldolgozóknak.

Feldman Zsolt, a Földművelésügyi Minisztérium helyettes államtitkára arról beszélt, hogy három-három és fél éve dolgoznak azon, hogy a tejkvóta-rendszer megszűnése felkészülten érje az ágazat hazai szereplőit.

A termelés, a feldolgozás és a kereskedelem egybefűzésével sikerült olyan közös irányba terelni az ágazatot, ami segítette a hazai piac tisztulását - tette hozzá, kiemelve: a jövőben olyan típusú értékteremtést fognak segíteni, ami a foglalkoztatás bővítését, a jövedelemtermelést és a versenyképesség javítását optimalizálja.

Papp László, Debrecen polgármestere szerint az adásvétellel a város hagyományos ipara nagy lépést tesz előre; beérett az önkormányzat közreműködésével a két fél között zajló két éves egyeztetés, az Alföldi Tej visszatért oda, ahonnan indult: Debrecenbe.

Mélykuti Tibor, az Alföldi Tej Kft. ügyvezető igazgatója felidézte, hogy a céget 2003-ban 23 hajdú-bihari termelő hozta létre, az általuk megtermelt tej közös értékesítésére. Az alapítók közül kilenc ma is tulajdonosa a kft.-nek. 2005-ben vásárolták meg a Pharmalat székesfehérvári tejüzemét, most pedig a debrecenit. A kft. az elmúlt 10 évben 6 milliárd forintot költött fejlesztésekre - tette hozzá.

Mélykuti Tibor bejelentette: a Gazdasági Versenyhivatal április 13-án megadta az engedélyt, hogy az Alföldi Tej Kft. megvásárolja a debreceni termelő üzemet.

A korábbi tulajdonos FrieslandCampina Hungária Zrt.-vel öt napon belül középtávú együttműködési megállapodást kötnek arról, hogy Debrecenben tovább gyártják a jelenlegi termék-portfóliót, amit a zrt. értékesít.

Szautner Péter, a FrieslandCampina Zrt. vezérigazgatója elmondta: a debreceni üzem értékesítésével befejeződött a cégük két éve tartó ipari és logisztikai átszervezése, aminek az volt a célja hogy hosszú távon támogassa a hazai termelési kapacitás fenntartását, javítsa a versenyképességet, ezáltal is biztosítva a magyar piacon való erős jelenlétet.

A mátészalkai üzem 650 millió forintos befektetéssel megvalósult bővítése és a debreceni gyár jövőjének biztosítása a folyamat kulcsfontosságú eleme volt

A debreceni tejüzem adásvételi szerződésének aláírásánál jelenlévő Jakab István, a Magosz elnöke, az Országgyűlés alelnöke jelentősnek nevezte, hogy gazdatulajdonban lévő vállalkozás szerezte vissza az üzemet. Felhívta a figyelmet az együttműködés, az integráció fontosságár, mert csak az "viszi előre az ügyeinket".

A FrieslandCampina Hungária Zrt. jegyzett tőkéje 4,6 milliárd forint. Nettó árbevétele 2014-ben mintegy 25 milliárd forint volt, két gyára közel 600 munkavállalót foglalkoztat.  A cég 50 hazai tejtermelő és mintegy 450 egyéb beszállító partnerével áll hosszú távú szerződéses kapcsolatban.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!