"Az adott körülmények között az igazgatótanács úgy döntött, hogy a pénteken meghatározott szinten tartja a sürgősségi likviditási támogatás felső határát" - írták egy közleményben. Az EKB rámutatott arra, hogy szorosan együttműködik a görög jegybankkal a pénzügyi stabilitás fenntartása érdekében. Hozzátették: "az igazgatótanács kész bármikor felülvizsgálni a döntését".
Jánisz Szturnarasz, a görög jegybank elnöke az EKB-val közös közleményben hozzátette: "a görög nemzeti bank mint az euróövezet tagja, meg fog tenni minden szükséges intézkedést, hogy biztosíthassa a pénzügyi stabilitást a görög állampolgárok számára a jelenlegi nehéz körülmények között".
Az EKB eddig a vészhelyzeti likviditási mechanizmusból pótolta napi rendszerességgel a görög bankokból a betétesek által kivont likviditást, gyakorlatilag életben tartva a görög bankrendszert.
Korábban a nap folyamán Jánisz Varufakisz görög pénzügyminiszter a BBC Radio szerint azt mondta, hogy a görög kormány a betétkiáramlás megfékezésére tőkekorlátozás bevezetéséről és a bankok hétfői zárva tartásáról dönthet vasárnap éjszaka. Alekszisz Ciprasz görög miniszterelnök szombaton bejelentette, hogy népszavazást ír ki július 5-re a nemzetközi hitelezőkkel kötendő megállapodásról, ami Brüsszelben felzúdulást váltott ki. Az Eurócsoport szombaton késő délután elutasította azt a görög kérést, hogy a tervezett népszavazásra tekintettel hosszabbítsák meg a görög pénzügyi mentőprogram június 30-án lejáró időbeli hatályát.
Az ELA-hiteleket nem közvetlenül az EKB, hanem az adott nemzeti bank adja ki, amely egyben jótáll az esetleges veszteségekért. A hitelezést azonban az EKB-nak kell engedélyeznie, s a hitelezés csak fizetőképes bankok számára történhet. Az utóbbi időben egyre erősödtek a kétségek azzal kapcsolatban, hogy a görög bankokkal szemben megállja-e a helyét ez az elvárás. A fogyasztók és vállalatok emellett nagy mennyiségű készpénzt vettek ki a bankokból, szombati jelentések szerint a bankjegykiadó automaták előtt sorok kígyóztak, vasárnap reggelre néhány ATM ki is ürült.
MTI