2p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az Európai Parlament és az Európai Bizottság egyaránt ellenzi az európai gazdasági kormány tervét, amellyel Nicolas Sarkozy francia elnök állt elő, és megnyerte hozzá a német kancellár támogatását is.

A Financial Times Deutschland német üzleti napilap szerdai értesülése szerint az Európai Parlamentben valóságos "palotaforradalom" tört ki a javaslat hallatán. A szóban forgó, a gazdaság, de elsősorban a pénzügypolitika  koordinálását és ennek kapcsán a válságkezelést  menedzselni hivatott európai gazdasági kormány javaslatát a francia államfő néhány héttel ezelőtt vetette fel,  mégpedig azzal az elképzeléssel, hogy az az euróövezet 16 tagállamát foglalná magában. Németország - és személy szerint Angela Merkel kancellár - kezdetben ellenezte a tervet, később azonban hozzájárulását adta azzal a kikötéssel, hogy az említett európai gazdasági kormánynak az unió mind a 27 tagállamát magában kell foglalnia. Sarkozy és Merkel a hét elején tartott berlini találkozón végül ezt az álláspontot fogadta el.

A német üzleti körök napilapja ezzel szemben úgy értesült, hogy az Európai Parlamentben - szinte példa nélkül álló módon -  valamennyi frakció a szóban forgó intézmény ellen foglalt állást. A parlamenti képviselők azt a nézetet fogalmazták meg, hogy nincs szükség semmifajta új intézményre, az egyes kormányok intézkedéseit a nemzeti parlamenteknek kell jóváhagyniuk, a döntésbe az Európai Parlamentet is be kell vonni, a gazdaságpolitika felügyeletét pedig az Európai Bizottságra kell bízni. Martin Schulz, az Európai Parlament szocialista, illetve szociáldemokrata pártjait tömörítő frakció vezetője az újságnak azt nyilatkozta, hogy a parlament egységesen az európai gazdasági kormány ellen hirdet harcot.

A lap értesülései szerint hasonló véleményt fogalmazott meg José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke is. Barroso szerint Európa gazdasági kormánya az Európa Bizottság. "Egyes országok nem olvasták a vonatkozó szerződéseket" - érvelt a többi között Barroso, az újság szerint Párizshoz és Berlinhez intézve szavait.

Az újság szerint az üzenet súlyát alátámasztja, hogy azt az Európai Parlament, illetve az Európai Bizottság illetékesei az unió állam- és kormányfőinek csütörtöki csúcsértekezlete előtt fogalmazták meg.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!