3p

A Magyar Fejlesztési Bank (MFB) tőkebefektetési társasága, az MFB Invest (MFBI) a befektetésein átlagosan 10-20 százalék hozamot szeretne elérni - mondta Ormándi Sándor, az MFBI vezérigazgatója csütörtökön a Budapesten tartott sajtótájékoztatón.

Az eddigi visszafogott tőkekihelyezés után idén ötmilliárd forintot terveznek a második félévben kis- és középvállalkozásokhoz kihelyezni. Az első félévben mintegy 300 millió forinttal járultak hozzá a székesfehérvári Galvánplasztik nevű cég beruházásához, ami napokon belül befejeződik és amivel 31 új munkahelyet hoznak létre. Ebben a cégben az MFBI 44 százalék tulajdonnal rendelkezik.
 A kockázati tőke szerepe a hitelezési "válság" miatt felértékelődött - mondta Ormándi Sándor. Hozzátette: a társaság menedzsmentje optimista, mert a gazdasági növekedéshez innovációra és technológia-fejlesztésre van szükség, amihez az MFBI segítséget tud nyújtani.

A közeljövőben várható döntés három projektről, amiből kettő Borsod-Abaúj-Zemplén megyében valósulna meg, és ezek 100-150 új munkahelyet hoznának létre. Az egyikben, amely hulladékból állítana elő energiát, az Európai Újjáépítési és Beruházási Bank (EBRD) is részt venne. A másik döntés előtt álló beruházás egy szabadalmon alapul, és ebben komplett üzem építése szerepel az autóiparnak történő beszállításra. A harmadik lehetőség szintén magyar szabadalom, aminek eredményeként 15-20 százalékkal lehetne csökkenteni a járművek olajfogyasztását, 15 százalékkal a zajszintet és ugyanakkor 13-15 százalékkal lehetne növelni a hatékonyságot.

Az MFBI jellemzően 26-49 százaléknyi tulajdont szerez a tőkével segített társaságokban, és a befektetésekből általában öt éven belül szeretne kiszállni. A befektetési célok között a élettudományok és az egészségipar, az információtechnológia, a fogyasztási javakat előállító szektor, mint az élelmiszeripar, az ipari szektor, mint az autóipari beszállítók, valamint az energia és a környezetvédelem szerepel.

Már a befektetési döntésnél figyelembe veszik a biztos kimenetet, akár úgy, hogy a társtulajdonos kivásárolja az MFBI tulajdonrészét, vagy akár tőzsdei értékesítés is lehet az "exit" útja.

Ingatlanfejlesztésbe biztosan nem fektet az MFBI, mert a meglévő, bruttó 800 millió forint értékű ingatlanportfóliója problémás.

Az MFBI tervei között olyan alapok, vagy tőkebefektetési cégek létrehozása is szerepel, amelyekben például külön-külön részt vehetnének magánbefektetők és olyan nagy cégek is, mint a Magyar Telekom, vagy a Mol, hogy a beszállítói körüket tőkebefektetéssel is erősítsék.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!