9844 vállalkozás kötött hitelszerződést a Növekedési Hitelprogram (NHP) első és második pillérének keretén belül, annak első, nyári szakaszában. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) által közölt összefoglaló tanulmány szerint a szerződött állomány 701 milliárd forintot tett ki, amiből az első pillérre 472, a másodikra, vagyis a devizahitelek kiváltására 229 milliárd jutott. Az eredetileg kijelölt keretek augusztus elsejétől bztosított átjárhatóságának köszönhetően az első pillér kihasználtsága így 112, míg a másodiké 70 százalékos lett.
A korábbi félelmek ellenére az első pillér keretén belül az új hitelek aránya 61, a teljes állomány volumenét tekintve pedig 40 százalékot tett ki. Az arány magasnak tekinthető, hiszen ahogy arra mi is rámutattunk nyár eleji cikkünkben, félő volt, hogy az igazán kedvezményes, 2,5 százalékos hitelek 425 milliárdos keretét a pénzintézetek arra fogják fordítani, hogy jól fizető középvállalkozói ügyfélkörüket megtartsák.
Ez a feltételezett attitűd azért meglátszik a részletes számokban is, hiszen a megkötött hitelszerződések közül a középvállalkozások esetén volt a legmagasabb a hitelkiváltás aránya - érték alapon. A középvállalkozásokra jutó 261 milliárdból ugyanis 34 százalék ment az első pilléren belül hitelkiváltásra, amihez még hozzájött a második pillér keretén belül lecserélt devizahitelek 25 százaléka.
Egy másik diagram szintén ezt támasztja alá. Az MNB által készített alábbi ábrán azt láthatjuk, hogy a különböző hitelintézeteknél milyen volt a hiteltípusok aránya. Jól látható, hogy júniusig a teljes kkv-hitelállományt 75 százalékban "birtokló" nagybankoknál a legmagasabb, 43 százalék a hitelkiváltás aránya.
A devizahitelek kiváltásával ugyanakkor leginkább a mikrovállalkozások éltek. Az NHP keretéből a legkisebb cégekre jutó 214 milliárdból szinte minden második forint a devizahitelek lecserélésére ment. Az, hogy ennél a kategóriánál volt a legmagasabb a devizahitelek leváltásának aránya, nem meglepő, hiszen ezeknek cégeknek a legalacsonyabb a természetes fedezettség, vagyis náluk képződik a legkevesebb devizabevétel.
A devizahitelek kiváltásakor bár az árfolyamveszteséget kénytelenek voltak a cégek "lenyelni", de azon túl, hogy innentől kezdve nem kell az árfolyammozgásokat árgus szemekkel figyelni, a kamatok is csökkentek; beruházási hitelnél 3,7, forgóeszköznél 4 százalékról ment le a 2,5 százalékra. Természetesen a forinthitelek kiváltásánál ennél nagyobb kamatmegtakarítást lehetett elérni.
mfor.hu