3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) azt javasolja, hogy a jövőben a fogyasztók, a hitelfelvevők számára olyan hitelt nyújtsanak a bankok, amelyet referenciakamathoz kötnek és a felára nem növelhető, vagy hosszabb (években mérhető) kamatperiódusra rögzített kamatozású termékek lesznek és ezt a szabályt a fennálló hitelállományra is alkalmazzák a bankok.

A honlapján publikált hétfői közleményében az MNB egyúttal megismételte korábban is hangoztatott álláspontját, miszerint a bankok erőfölénye főként a hiteltermékek árazásában jelenik meg, így a jegybank úgy látja, hogy az ügyfél és a bank viszonyában ezen a ponton szükséges beavatkozni.

Ezen túlmenően, egyetértve a PSZÁF által felvetett és a devizahitelek törlesztési árfolyamával kapcsolatos problémával, az MNB szerint olyan jogszabályt kell alkotni, amely kizárja a törlesztésnél alkalmazott árfolyamrés ügyfelek számára hátrányos szélesítését, illetve korlátozza a marzs lehetséges mértékét és lehetővé teszi a hitelek devizában történő törlesztést is.

A jegybank egyetért a Rogán Antal és Kósa Lajos fideszes képviselők által felvetett 8 pontos javaslatcsomag szándékával, azaz a bankok erőfölényének megszűntetésével és a hiteltörlesztők fokozott védelmével. Ugyanakkor az MNB véleménye szerint  a javaslatok az ügyfél és a bank viszonyában nem a megfelelő ponton avatkoznak be, így a problémát valójában nem kezelik, sőt nem kívánt következményekkel járhatnak.

A fideszes javaslatok közül a késedelmi kamat elengedésére, a hitelfutamidő egyoldalú meghosszabbítására és a "tiszta lapra" (a banki követelésnek a fedezetül szolgáló ingatlan értékének 100 százalékában való maximalizálása) tett javaslatok az MNB szerint kiszámíthatatlan üzleti környezetet teremtenek és jelentősen ronthatják az adósok hitel-visszafizetési hajlandóságát. Ezzel arra késztethetik a bankokat, hogy egyre kevésbé hitelezzenek. Így a beavatkozás látszólag védi az ügyfelek érdekeit, valójában azonban a hitelhez jutás megnehezülésén keresztül éppen a szándékolttal ellentétes hatást válthat ki - hangsúlyozza a jegybank.

Az MNB szerint új jogszabályokra, átláthatóbb árazású hitelekre van szükség. A jegybank azt hangsúlyozza, hogy javaslatai figyelembe veszik az üzleti környezet kiszámíthatóságát, nem rontják a bankok hitelezési hajlandóságát, így támogatják a magyar gazdaság fellendülését.

A nyolc pontban összefoglalt, hangsúlyozottan csak a lakáshitelekre vonatkozó javaslatok között a két fideszes képviselő megtiltaná az ügyfélnek hátrányos egyoldalú szerződésmódosítást, az önkényes kamatemelést, előírná a középárfolyam alkalmazását és az ingyenes előtörlesztés lehetőségét. Kérelem esetén öt évvel automatikusan meghosszabbítható lenne a futamidő, az adóstól az aktuális piaci értéknél többet nem követelhetnének a bankok és fizetésképtelenség esetén nem kérhetnének büntetőkamatokat és más extra díjakat.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!