Az OBA januárban arról tájékoztatott, hogy 2014-ben kilenc pénzintézet esetében - köztük hat csőd miatt - több mint 63 ezer betétesnek mintegy 119 milliárd forint kártalanítást fizetett ki.
Tavaly az Alba Takarékszövetkezet, az Orgovány és Vidéke Takarékszövetkezet, a Körmend és Vidéke Takarékszövetkezet, a Széchenyi István Hitelszövetkezet, a Széchenyi Kereskedelmi Bank és a Tisza Takarékszövetkezet működési engedélyét vonta vissza fizetésképtelenség miatt a jegybank. Az év során bezárt hat hitelintézet mellett a korábbi évekhez kapcsolódóan is voltak kártalanítások. A legtöbb károsultja az Orgovány és Vidéke Takarékszövetkezetnek volt, 30 ezer betétesnek fizettek ki összesen több mint 54 milliárd forintot. A kifizetések miatt az alap vagyona a 2014. év eleji közel 100 milliárd forintról az év végére 11 milliárd forintra csökkent.
Tavaly decemberben az OBA azt közölte: nem lát okot arra, hogy rendkívüli befizetési kötelezettséget írjon elő a tagok számára, bár erre megvan a jogi lehetősége. Ugyanakkor megemelte a tagok által 2015-ben fizetendő díjkulcsot az eddigi 0,1 százalékról 0,14 százalékra.
Az Országgyűlés tavaly december 15-i ülésén fogadta el az új betétbiztosítási szabályokat tartalmazó törvényjavaslat-csomagot, így például ha egy hitelintézet fizetésképtelenné válik, akkor a betétesek az eddiginél rövidebb idő alatt juthatnak a betéteikhez, a betétbiztosítás pedig a helyi önkormányzatok betéteire is kiterjed.
A hitelintézeti törvény szerint március 3-ától kezdve az OBA-nak 20 munkanapon belül 100 ezer eurós összeghatárig, azaz a jelenlegi árfolyamon több mint 30 millió forintig kártalanítania kell az érintett bankok biztosított követeléssel bíró betéteseit.
MTI