A jegybanki értékelés megállapította, hogy a hitelportfolió minősége, valamint a devizahiteles csomag jövőbeli költségei miatt a tulajdonosnak várhatóan további tőkeemelést kell végrehajtania 2014 végéig. Az anyabank prudens működését jól mutatja, hogy az MKB részére a szükséges tőkeemelését az elmúlt években rendre végrehajtotta - írja a Magyar Nemzeti Bank közleményében.
Egy bank működését azonban nemcsak a rövid távú tőkepótlás, hanem a jövőbeli profitabilitás is befolyásolja - hívja fel a figyelmet a jegybank. "Ez főként a menedzsment teljesítményének, a bank üzleti stratégiájának és működési környezetének függvénye. Ha az új tulajdonos az MKB Bankból egy aktív, rossz portfolióelemeket leválasztó, további ügyfél-akvizícióra képes, univerzális bankot formál, a korábbi veszteséges működés felszámolható és nyereséges működés érhető el. Az MNB-nek nincs tudomása jelenleg olyan körülményről, ami ezt a folyamatot akadályozná. Ebben az esetben, a tőkepótlást is figyelembe véve kis mértékű, legfeljebb 100 millió eurós értéket képviselhet az MKB."
Közleményükben felidézik: közismert volt, hogy a Bayern LB-nek az Európai Bizottság döntése alapján 2016 végéig meg kell válnia a magyar leánybankjától. Emiatt a Bayern LB az elmúlt években már többször jelezte a piaci szereplők és a magyar állam részére is az MKB eladási szándékát. Mivel a Bayern LB a magyar állam mint potenciális vevő számára az MNB által készített eszközátvilágítási jelentést elérhetővé tette, így a vevő megismerhette a várhatóan szükséges tőkeemelés nagyságát.
A kormány ennek megfelelően a jelentés fő megállapításaira alapozva a tranzakció előfeltételeként szabta meg, hogy a szükséges tőkét a Bayern LB mindenféleképpen biztosítsa. Az MNB számára kiemelten fontos, hogy a pénzügyi rendszer szereplői megfelelő tőkeellátottsággal rendelkezzenek, az MKB tranzakció előtti 270 millió euro összegű feltőkésítése ezt az igényt kielégíti. Mindez nagyban hozzájárulhat a rendezett tulajdonosváltáshoz.
mfor.hu