A Növekedési Hitelprogram második szakaszában október 3-ig 402,7 milliárd forint hitel szerződéséről jelentettek a pénzintézetek a Magyar Nemzeti Banknak. A folyósított állomány – az esetleges törlesztéseket is figyelembe véve - 330,1 milliárdot tett ki, ez pedig 9827 darab vállalkozás 13 588 ügyletéhez kapcsolható.
A jegybank havi statisztikája alapján a nemzetgazdasági ágazatok szerinti bontásban a program második szakaszának legnagyobb nyertese a mezőgazdaság, hiszen a teljes hitelösszeg több mint 30 százalékát az agrárcégek kapták. A második helyen álló kereskedelem, javítás ágazat 22, míg a feldolgozóipari cégek 18 százalékban részesültek eddig az NHP 2-ből.
Ez az ágazati megoszlás jól tetten érhető a földrajzi eloszlásban is, hiszen a két alföldi régió kkv-szektora 17-17, a dél-dunántúlié pedig 12 százalékban igényelt és kapott hitelt. Ebben a leosztásban a közép-magyarországi régió vezet 26 százalékkal, ami egyrészt a régiónak a GDP-ben betöltött kimagasló arányával, illetve azzal lehet összefüggésben, hogy azt itt székelő cégek számára sokkal kevesebb potenciális EU-forrás áll rendelkezésre, ami felértékeli számukra a jegybanki olcsó hiteleket.
Ha a vállalatméret alapján vizsgálódunk, akkor azt láthatjuk, hogy a 402,7 milliárdos keret döntő részét kitevő új hitelekből (394,3 milliárd) 145,2 milliárdot kaptak a mikrocégek, 143,4 milliárdot a kis- és 105,6-ot a közepes vállalkozások. Egyébként a mikrocégek esetében a legnagyobb a beruházási hitelarány, 78 százalék, míg a kis- és középvállalkozásoknál "mindössze" 51, illetve 46 százalék.
A hitelösszegből 264,4 milliárdot a nagybankok, 96-ot a kis és közepes bankok, míg 33,9 milliárdot a takarékszövetkezetek nyújtottak.
mfor.hu