A washingtoni kongresszus felügyeleti szerve, a GAO, azaz az elszámolások hivatala állapította meg a fentieket. A tanulmány azt is kimutatta, hogy azon cégek -, amelyek mégis fizették adójukat, az előírt mértéknél jóval kevesebbet utaltak az államkasszába. A társaságok mintegy 30 százaléka ugyanis csak adóalapja átlag 5 százalékának megfelelő összeget folyósított, s nem 35 százalékot, ami az amerikai nyereségadó. A vállalatoknak csupán 0,1 százaléka fizetett az előírthoz közeli, azaz a nyereség 30 százalékát meghaladó adót.
Mindez annak az eredménye, hogy a legkülönbözőbb módon igyekeztek mentességet szerezni az adó megfizetése alól. Így nem meglepő, hogy az állami adóbevételek között a nyereségadóé egyre kisebb lett az Egyesült Államokban. Mindezek következtében 2003-ban a teljes szövetségi adóbevételekben 7,4 százalékra süllyedt a társasági nyereségadó mértéke, ennek 1983 óta ilyen alacsony még nem volt az aránya.
(Menedzsment Fórum)
Kapcsolódó anyagok
Csak az ír társasági adó kedvezőbb a magyarnál
Társasági adó szintjét tekintve jól állunk nemzetközi összehasonlításban
Az amerikai cégek sem szeretnek adót fizetni
Az amerikai vállalatok 61 százaléka egyáltalán nem fizetett nyereségadót az 1996 és 2000 közötti években, pedig a nyereségük az adott időszakban összességében növekedett.