A szövetség csütörtöki sajtótájékoztatóján az elnök elmondta, hogy a szerződésszám kevésbé, de az új kihelyezések összege még csökken. A lízingcégek tavalyi új kihelyezése 300 milliárd forint volt, 35 százalékkal alacsonyabb mint a megelőző évben, de Dunavölgyi Mária szerint az idén már megindulhat a bővülés, amelynek üteme azonban erősen függ a kormány reformcsomagjától.
Idén a lízing gazdaságélénkítő szerepének erősítését célozta meg a szövetség a lakossági és vállalati finanszírozás területén is. Fontos feladatnak nevezte az elnök a lízing ismertebbé és elismertebbé tételét, különös tekintettel arra, hogy a lízingcégek devizahitelezését nem korlátozták. A devizában nyújtott hitelek után ugyanis jelzálogot ugyan nem, de tulajdonjogot továbbra is be lehet jegyezni - hívta fel a figyelmet.
Lévai Gábor főtitkár arról számolt be, hogy mivel egyes szegmensekben harmadik éve tart a beruházások halogatása, amiben az idén fordulatot vár és arra számít, hogy egyes területeken jelentősen bővülhet az új kihelyezések értéke.
A szövetség a személygépkocsik lízingjénél 10 százalékos, a haszonjárműveknél pedig 20 százalékos bővülést vár az idén. A gépek berendezések lízingjének alakulása azonban sokban függ az EU támogatásoktól, az MFB-vel és az NFÜ-vel zajló tárgyalások azonban bizakodóvá teszik a szövetséget - tette hozzá.
A lakáslízing a szövetség szerint jelenleg hiánypótló a piacon, az alacsonyabb devizakamatok és a termék biztonságos volta miatti alacsonyabb önerő teszi vonzóvá a terméket.
Tavaly a lízingcégek által kezelt portfólió értéke, amelyet az utolsó negyedévben a svájci frank erősödése növelt meg, 2.138 milliárd forintot tett ki. Ez több mint 800 ezer lakossági és közel 300 ezer kkv ügyfelet jelent.
Tavaly a gépjármű finanszírozásban az új kihelyezések értéke 28 százalékkal 106 milliárdra csökkent, az utolsó negyedévben éves összehasonlításban 14,5 százalékkal, 29 milliárdra esett.
A lakásfinanszírozás értéke 7,8 milliárd, az ingatlanfinanszírozásé 15 milliárd forint volt.
2010-ben már kismértékben növekedett a lakáscélú hitelek állománya, ugyanakkor a szegmens aktivitása történelmi mélypontra csökkent.
A gépek és berendezések finanszírozására tavaly 71 milliárd forintot helyeztek ki, az összeg az egy évvel korábbihoz képest 39 százalékkal csökkent, a szerződésszám 25 százalékkal esett vissza.
MTI