3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A még folytatódó egyeztetések, viták jele lehet, hogy a magyar kormányfő a piac által feltételezett február helyett márciusra helyezte kilátásba a költségvetés-szerkezeti reformcsomag részleteinek bejelentését - mondták Orbán Viktor hétfői parlamenti beszédét kommentálva londoni elemzők.

Neil Shearing, a Capital Economics vezető közgazdásza az MTI-nek a miniszterelnöki beszéd után kijelentette: egyértelműen a kormányon belül még zajló vitákra utal a piac által eddig vártnál későbbi időpont.

Shearing szerint ugyanakkor a piac szempontjából nem a bejelentés időpontja, hanem az intézkedéscsomag belső szerkezete lesz a döntő fontosságú. Várható, hogy a kormány a márciusi bejelentési időpontig hátralévő egy hónapban is elkezdi már "csepegtetni" a csomagról szóló információkat a piacnak, és nem kizárt, hogy az intézkedési terv még a vártnál is nagyobb kiadáscsökkentéseket tartalmaz majd. Ezt piaci meglódulás követheti, de ha a piaci szereplők végül a csomag szerkezetét nem találják kielégítőnek, akkor ez a fellendülés "rövid életűnek bizonyulhat" - mondta Shearing.

Arról a tervről, hogy a kormány az alkotmányban rögzítené az államadósság-rátát, Shearing azt mondta: a nagy összehasonlítási alap ebben a kérdésben Lengyelország, ahol már létezik ilyen alkotmányos felső adóssághatár. A Capital Economics londoni szakértője szerint azonban valójában a lengyel alkotmányos korlát "nem bizonyult igazán kötelező erejűnek ... a (lengyel) kormányok megtalálták a módját, hogy miként kerüljék meg" ezt a korlátozást. Shearing szerint nem elsősorban az adósságkorlát alkotmányos rögzítése, hanem a konszolidációs tervek végrehajtási módja lesz "abszolút kritikus" a piac számára.

A londoni elemzői közösségben azonban már elhangzottak olyan vélemények, hogy egy ilyen alkotmányos korlát bevezetése komoly előnyökkel járna Magyarországon.

Orbán Viktor hétfői beszéde utáni kommentárjukban a Goldman Sachs (GS) elemzői ugyanakkor annak a véleményüknek adtak hangot, hogy általánosságban egy ilyen adósságkorlátozó költségvetési szabályozó erősítheti ugyan az államháztartási konszolidációs erőfeszítések hitelességét, de a szabályozás tényleges hatékonysága olyan részleteken múlik, mint a közadósság mibenlétének definíciója az új törvényben, az adósság ellenőrzés alatt tartásának módja, vagy az, hogy a jelenlegi adósságállományt miként és milyen időtávlatban kívánja a kormány az előírt szintre csökkenteni.

Abból, hogy a beszédben kevés részlet hangzott el, és a részletes ismertetés időpontja márciusra tolódik, a Goldman Sachs londoni elemzői is arra a következtetésre jutottak, hogy a jelek szerint "még korai szakaszban járhat" a csomagterv kidolgozása. A 250 milliárd forintos költségvetési stabilitási alapról - amelyről a kormányfő szintén említést tett - a GS londoni szakértői úgy vélekedtek: nem ez lesz a kulcsfontosságú eleme a külső piaci volatilitás elleni védelemnek egy olyan évben, amikor a kormány hozzávetőleg háromezer milliárd forinthoz jut a magánnyugdíj-pénztári vagyonból; az idén ez utóbbi lesz a kormányzati finanszírozási kockázatok csökkentésének fő tényezője.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!