3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ugyan a többlet magasabb lett, de ez inkább negatív változások eredője.

Második becslését közölte a 2014 decemberi külkereskedelmi folyamatokra vonatkozóan a statisztikai hivatal csütörtök reggel.

A most publikált számok alapján a tavalyi év utolsó hónapjában valamennyivel magasabb lett a szufficit az előzetesen közöltnél. Egészen pontosan most 344,7 millió eurót közölt a KSH, míg korábban 322,1 milliót becsült.

A pozitív irányú változás mögött azonban inkább negatív részfolyamatok állnak, hiszen az előzetesen közöltnél a 6432 millió eurós kivitel (előzetesen 6642,8) és a 6087,3 millió eurós behozatal (előzetesen 6120,7) is kisebb.

A külkereskedelmi termékforgalom kiviteli és behozatali volumene egyaránt 11 százalékkal haladta meg az előző év azonos hónapjának szintjét.

2014 külkereskedelmi számai

Ha a teljes évet nézzük, akkor a külkereskedelmi mérleg aktívuma 6,4 milliárd eurót (1977 milliárd forintot) tett ki, ami 153 millió euróval (22 milliárd forinttal) kevesebb az előző év azonos időszakához viszonyítva.

A külkereskedelmi termékforgalom forintárszínvonala a bázisidőszakhoz viszonyítva kivitelben 1,1 százalékkal emelkedett, a behozatalban szinte nem változott. A cserearány 1 százalékkal javult. A forint az euróhoz képest 4, a dollárhoz képest 3,9 százalékkal értékelődött le. 

A gépek és szállítóeszközök volumene a kivitelben 8,9, a behozatalban 8,2 százalékkal nőtt 2013-hoz viszonyítva. A külkereskedelmi volumen növekedését az év egészében a hazai autógyárak és az autóipari beszállítók bővülő termelése határozta meg: a közúti jármű kivitele harmadával, behozatala negyedével nőtt a bázisidőszaki szinthez képest.

Az egyre zsugorodó részarányú híradás-technikai, hangrögzítő és - lejátszó készülék export - és importvolumene ugyanakkor csaknem ötödével volt kevesebb, mint egy évvel korábban, bár a csökkenés a negyedik negyedévre – részben a bázishatás következtében – az importban megállt, az exportban pedig mérséklődött. 

Az energiahordozók importvolumene – a forintárak csökkenése mellett – 13 százalékkal volt több, mint a bázisévben. Időszakon belül dinamikusan bővült az árufőcsoport behozatala, a legerőteljesebb volumennövekedést a harmadik negyedévben mérte a KSH. Az energiabehozatal mintegy felét adó kőolaj és kőolajtermék importvolumene a második negyedévtől töretlenül nőtt, így az időszak végére mintegy 5 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit.

Az élelmiszerek, italok, dohánytermékek exportvolumene 2,6, az importé 6,8 százalékkal bővült 2013 január–decemberhez képest. Az export volumene az első negyedéves dinamikus bővülés után a negyedik negyedévre bázisszint alá csökkent, ugyanakkor az import megközelítően egyenletes ütemben nőtt az időszak folyamán. 

Az export 78, az import 75 százalékát bonyolítottuk le az EU-tagállamaival.  Ebben a viszonylatban a kivitel és a behozatal volumene 8,7, illetve 13 százalékkal volt több, mint 2013 azonos időszakában. A többlet 7,5 milliárd euró (2305 milliárd forint) volt, ami 1623 millió euróval kevesebb az előző évinél.

Az EU-n kívüli országokkal folytatott kereskedelemben a kivitel volumene 2,3 százalékkal emelkedett, a behozatalé 1,8 százalékkal csökkent a 2013. január–decemberihez hasonlítva. A külkereskedelmi mérleg hiánya ebben a viszonylatban 1,1 milliárd euró volt, 1470 millió euróval kevesebb, mint egy évvel korábban.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!