A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) pénteken publikált adatai szerint a külkereskedelmi mérleg idén január-augusztusban 815 milliárd forintos (2.837 millió eurós) többletet mutatott, ami az egyenleg 875 milliárd forintos (3.104 millió eurós) javulását jelenti az előző év hasonló időszakának 60 milliárd forintot (267 millió eurót) kitevő passzívumához képest.
Idén augusztusban a külkereskedelmi forgalom volumene exportban 10 százalékkal, importban pedig 15 százalékkal volt kevesebb, mint egy évvel korábban, míg 2009 január-augusztusban a kivitel volumene 17 százalékkal, míg a behozatalé 23 százalékkal csökkent 2008 azonos időszakához képest.
Barta György, a CIB Közép-Európai Nemzetközi Bank Zrt. elemzője elmondta: a magyar külkereskedelmi mérleg augusztusi javulása ismét csak amiatt következett be, mert a behozatal mértéke jobban esett, mint a kivitelé, így folytatódhatott a hónapok óta tartó emelkedő trend.
Az elemző szerint az augusztusi adatokból is látszik, hogy csak a recesszió miatt pozitív a magyar külkereskedelmi mérleg, azonban a következő hónapokban már sokkal alacsonyabb lesz a bázis, ezért az export mutatója akár még javulhat is az előző évi adathoz képest.
Pozitív jel lehet, hogy a német gazdaság egyre jobban kezd talpra állni, így nőnek a megrendelések, azonban ezt részben ellensúlyozhatja, hogy a roncsprémium támogatások befejeződnek.
Továbbra is érvényes, hogy a magyar belföldi keresletet visszaszorítják a megszorítások, míg a vállalatok továbbra is elsősorban készleteiket élik fel - mondta az elemző.
Az elemzők korábban úgy vélték az év további részében is folytatódhat a külkereskedelmi mérleg javulása, miközben a háztartások inkább megtakarítanak, visszafogják fogyasztásukat, és a beruházásokban sem lesz nagy felfutás, így az import továbbra is alacsony maradhat.
MTI/Menedzsment Fórum