A vagyongyarapodási vizsgálatok változatlanul az APEH sikertörténetei közé tartoznak - legalábbis, ami a megtérülési arányt illeti. A viszonylag hosszú ellenőrzések a legtöbb esetben jelentős elmaradt adó megállapításával zárulnak, amit sok esetben van is miből befizetniük az elmarasztaltaknak. A költségvetési szempontból hatékony adóellenőrzéssel ugyanakkor számos probléma van, amelyek orvoslására a hibát máshol kereső adóhatóság részéről kevés a hajlandóság.
Kölcsön papír nélkül
A gond nem új keletű: korábban a legtöbben nem írtak szerződést, ha egy nagyobb összeget ajándékoztak vagy adtak kölcsön hozzátartozóiknak, barátaiknak - így az ajándékozási illetékre sem kellett költeni. Az APEH pedig most kéri az okiratot, de legalább a kölcsönbe vagy ajándékba adott összeg átutalásának, banki kifizetésének bizonylatát. Ezt elvileg csak a 2006 szeptembere utáni ügyleteknél tehetné meg, igaz, a többi esetben mérlegelési joga van.
A szakértők szerint azok is nehéz helyzetben vannak, akik valamely ingóságuk eladásából tettek szert pénzre, de nem írtak erről szerződést - és valószínűleg be sem vallották az ebből befolyó jövedelmüket. Míg ezt korábban elfogadta az APEH, mostanában már itt is ragaszkodik a szerződéshez - mondja Zara László, az Adótanácsadók Egyesületének elnöke. Márpedig nem mindegy, hogy a jövedelem munkából vagy az említett forrásból származott. Előbbi esetben ugyanis 36, utóbbiban pedig nulla vagy 25 százalékos az adó.
Jól céloz az APEH
Az APEH által megkeresett vagyonosok többségének valóban van elmaradt befizetnivalója. Kocsis Zoltán, a Dr. Vilmányi Ügyvédi Iroda közgazdásza kifejezetten hatékonynak tartja azt a módszert, amellyel a hivatal kiválasztja, kinél is akar kutakodni. A szakértő szerint a hatóság ebben sokat fejlődött. Zara László azt mondja: korábban számos, valójában nem vagyonos embert is megkeresett az APEH a gépkocsi- és egyéb nyilvántartások alapján. Esetükben akkor aránytalannak találta az eljárással adódó gondokat. Megítélése szerint az utóbbi fél évben a helyzet legfeljebb annyiban változott, hogy valóban a nagyobb értékű ingatlanok és autók tulajdonosait keresik fel.
Ezzel együtt lenne még min javítani: a hatóság például - párhuzamosan indított vizsgálatokkal - kezelhetné együtt a házastársak vagyoni, jövedelmi helyzetét. Zara László szerint így meglapozottabb lenne a bizonyítási eljárás. A számok mindenesetre azt mutatják, az idén jobban céloz az APEH. Az első öt hónapban indított ellenőrzések 71 százalékának végeztével találtak elmaradt adót - tavaly ez az arány 68 százalék volt - számol be a Népszabadság.