Az ivóvíz és a szennyvíz bekötésére egyaránt kiterjed a közműcsatlakozások díjmentessége - ismertette a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. az MTI-hez eljuttatott közleményében.
Az állami vagyonkezelő szervezet emlékeztet arra, hogy térítésmentessé vált 2017. július 1-jével a többségi állami tulajdonú víziközmű-társaságoknál a legfeljebb 32 milliméter átmérőjű ivóvízvezeték és a legfeljebb 160 milliméter átmérőjű szennyvízvezeték új bekötésénél az igénybejelentés elbírálása, a terv, valamint az adategyeztetés, a vízmérőóra és annak felszerelése, illetve a nyomáspróba. A vállalkozók mentesülnek a víziközmű-fejlesztési hozzájárulás fizetése alól is.
Kiemelték: a közműcsatlakozások díjmentességéről szóló kormányrendelet kizárólag a július 1. után létrejövő új bekötésekre vonatkozik, a mellékvízmérő beszerelésekre viszont nem érvényes. Az ivóvíz- és szennyvízbekötésnél a kedvezmény az új építésű ingatlanoknál, illetve lakóingatlan és üzlethelyiség átalakításánál vehető igénybe.
A kormány rendelete értelmében díjmentessé váltak az esetleges jogorvoslati eljárások, valamint a szolgáltatói szemlélet erősítése miatt jelentősen csökkentek a közmű-csatlakozással összefüggő ügyintézési határidők is.
Azonban arra is felhívták a figyelmet, hogy az egyes ivóvíz bekötővezetékeket kizárólag az illetékes víziközmű-szolgáltató kötheti rá a fővezetékre, az eljárás díjköteles.
A többségi állami tulajdonú vízközmű-társaságok közül az Északmagyarországi Regionális Vízművek Zrt. (ÉRV) az MTI érdeklődésére közölte: a csatlakozás kivitelezése és a bekötővezeték kiépítése, továbbá a vízmérőn kívüli szerelvények beszerelése nem szerepel a térítésmentes szolgáltatások között, így azok díját továbbra is meg kell fizetni a szolgáltatók részére.
Az ÉRV tájékoztatása szerint az egyes térítésmentessé vált közmű csatlakozási részfeladatoknak köszönhetően a családok 3000 és 25 ezer forint közti összeget takaríthatnak meg, míg a kis- és középvállalkozások a víziközmű-fejlesztési hozzájárulás elengedése miatt akár több százezer forintot is.
MTI