"Múlt héten miután kifizettük a köztisztviselőket, mindössze 217 dollár maradt az állam kasszájában" - idézi Tendai Biti szavait a Business Insider. A fővárosban tartott sajtótájékoztatón megjegyezte: a jelenlevő újságíróknak is több pénz van a számlájukon, mint a zimbabwei államnak.
Biti szerint az államháztartás jelenleg teljesen le van bénulva, "a céljainkat pedig nem sikerült elérnünk" - jegyezte meg.
Zimbabwe gazdasága egyébként szabadesésbe fordult át az ezredfordulón, miután Robert Mugabe elnök elkezdte a "fehér farmerek" tulajdonában lévő birtokok lefoglalását, hogy a fekete zimbabweieket is földhöz juttassa. Ez előtt Zimbabwe Afrika egyik legvirágzóbb gazdaságával rendelkezett. A földújraosztás azonban teljesen leépítette a befektetői bizalmat az országban, a termelés lebénult, nemzetközi szankciókat hozott magával, a turistákat pedig távol tartotta. Több mint egy évtizeddel később - mely során a hiperinfláció mértéke 231 millió százalék (!) lett és az áremelkedések gyorsaságával zuhant össze az infrastruktúra - a helyzet sokat stabilizálódott mára. Ez azonban nem ad okot túl sok optimizmusra.
Az államháztartás ugyanis még mindig teljesen rendezetlen, a helyi vállalkozások instabil áramellátással küzdenek, likviditási gondok vannak és tetejébe még nagyon magas munkaerőköltségekkel kell számolniuk.
A zimbabwei kormány már figyelmeztetett arra, hogy nincs elég pénze, hogy finanszírozza a népszavazást és az idei évben esedékes választásokat. Biti a pénzügyminiszter azt mondta, hogy immár nem maradt más esély, mint adományozóktól pénzt kérni."A nemzetközi közösséghez is közeledni fogunk" - hangsúlyozta.
A helyi választási ügynökség nyilatkozata szerint egyébként a választások lebonyolítása 104 millió dollár igényelne. Mindeközben az állam idén 3,8 milliárd dolláros keretből gazdálkodhat. A zimbabwei gazdaság mindezek ellenére az idei évben 5 százalékkal bővülhet - ami a rendkívül alacsony bázissal magyarázható.
mfor.hu