6p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A társadalombiztosítási törvényben bekövetkezett változás értelmében az eddig megbízottként ügyvezetői feladatokat ellátók társas vállalkozóknak minősülnek, így járulékfizetési kötelezettség terheli őket 2012-től. Mfor.hu-háttér.

Az ügyvezetők és vezető tisztségviselők járulékfizetési kötelezettsége 2012-től megváltozott, köszönhető egy, a tb-törvényben végrehajtott változásnak, mely kibővíti a társas vállalkozó fogalmát. Ennek értelmében a betéti társaság, közkereseti társaság és a korlátolt felelősségű társaságnak már az a természetes személy tagja is társas vállalkozónak minősül, aki a társaság ügyvezetését nem munkaviszony alapján látja el.

Fontos kikötés, hogy a vezető tisztséget nem láthatja el munkaviszonyban az egyszemélyes kft. tagja, valamint közkereseti és betéti társaság üzletvezetésre egyedül jogosult tagja - kivéve abban az esetben, ha a társasági szerződés erről másként nem rendelkezik. Abban az esetben, ha a járulékfizetési kötelezettség csökkentése miatt a tisztségviselővel részmunkaidős szerződést kötnének, előbb a társasági szerződést kell módosítani.

Ha valaki részmunkaidőben, netán teljes munkaidős munkaviszonyban látja el a tisztségviselői feladatokat, akkor esetében 2012-től nincs változás. Vagyis a járulék- és adófizetési kötelezettsége a munkabérén alapul.

Biztosítási jogviszony változásai

Először is azt kell kiemelni, hogy az ügyvezetői feladatokat 2012-től társadalombiztosítási szempontból megbízási jogviszonyban csak az a személy láthatja el, aki a társaságnak nem tagja. Ha tagként végzi az ügyvezetői feladatokat, akkor a megbízás alapján a törvénymódosítás értelmében valamilyen tekintetben társas vállakozóvá válik. Ez azt jelenti, hogy ha megbízás alapján csak ügyvezetői feladatokat lát el a társas vállalkozás tagja, akkor ennek alapján válik társas vállalkozóvá a személy, ha pedig személyesen is közreműködik, akkor ennek okán kell társadalombiztosítási szempontból társas vállalkozóvá minősíteni.

Minden jogviszonyban fizetendő járulék

Abban az esetben, ha az illető munkaviszonyban látja el a vezető tisztségviselői feladatokat, nincs őt érintő változás, ha pedig az ügyvezetői feladatok ellátása mellett munkaviszonyban, vagy más jogviszonyban is végez máshol munkát, akkor rá a többes vállalkozóra vonatkozó szabályok érvényesek, vagyis egy általa választott jogviszonyában legalább a járulékfizetés alsó határa után kell megfizetni a járulékokat. Ezt az alábbi táblázatunkban foglaltuk össze.

A többes jogviszonnyal kapcsolatban lényeges változás, hogy a másodfoglalkozásúak egyéni pénzbeli egészségbiztosításijárulék-fizetés alóli mentessége megszűnt. Ez azt jelenti, hogy 2012-ben már a 3 százalékos egészségbiztosítási járulékot mindegyik biztosítási jogviszonyában meg kell fizetnie, még akkor is, ha rendelkezik legalább 36 órás foglalkoztatással járó munkaviszonnyal. Ha azonban a vezető tisztségviselői feladatáért nem vesz fel díjazást, vagy az nem éri el havonta a minimálbér 30 százalékát, akkor nem keletkezik járulékfizetési kötelezettsége.

Kinek hogy kell fizetni?

Akkor, ha csak az a ügyvezetői teendőkkel foglalkozik az illető, és más társaságban más tevékenységet nem végez, akkor akár kap jövedelmet az ügyvezetésért, akár nem, a minimálisan előírt járulékokat meg kell fizetnie. Korábban ebben az esetben nem volt járulékfizetésre kötelezett a tisztségviselő, hiszen nem volt társadalombiztosítási szempontból társas vállalkozó.

Abban az esetben, ha az ügyvezetői feladatok mellett a saját társaságban személyesen közreműködik, akkor ez utóbbi okán kell megfizetnie az előírt járulékokat, az ügyvezetői feladatok után egyéb jogviszony címén pedig csak akkor fizet járulékokat, ha a díjazása elérte a minimálbér 30 százalékát. Az egészségbiztosítási járulék alapját pedig mindkét jogviszonya után fizetni kell.

Ha egy természetes személy több különböző cégben is tagként látja el az ügyvezetői feladatokat, akkor a személyes közreműködés és munkaviszony hiányában társas vállalkozóként mindegyikben létrejön a biztosítási kötelezettsége, járulék fizetés minimális kötelezettsége azonban csak az egyik jogviszonyában terheli őt, a többiben pedig csak akkor van járulékfizetési kötelezettsége, ha jövedelmet is szerez.

Ha nyugdíjas az illető...

2012-től megszűnt a korkedvezményes nyugdíjasok esetében a kiegészítő tevékenység fogalma, így már csak a saját jogú nyugdíjasok végezhetnek ilyen tevékenységet. Ez azt jelenti, hogy ha az ügyvezető társasági tag még nem érte el az öregségi nyugdíjkorhatárt, akkor a vezetői tisztségviselői feladatai nyomán főállásúvá minősül és társas vállalkozó lesz. Így pedig neki is meg kell fizetni a minimum járulékokat. 

A saját jogon nyugdíjas vállalkozó, aki így továbbra is kiegészítő tevékenységként láthatja el a feladatait, amennyiben több helyen is tag, csak az egyik jogviszonyában fizet egészségügyi szolgáltatási járulékot, melynek mértéke havi 6390 forint. Ezen felül a jövedelme után 10 százalékos nyugdíjjárulékot is fizet.

Mennyi az ügyvezetői minimálbér?

A problémát a járulékfizetés szempontjából a minimálbér meghatározása okozhatja, hiszen nem mindegy, hogy a 93 ezer forint, vagy a garantált bérminimum 108 ezer forintja után kell számolni a fizetendő járulékokat. A társadalombiztosítási törvény szerint az ügyvezetői feladatokat legalább középfokú végzettséggel lehet ellátni, tehát a járulékfizetés alapja a tárgyó első napján érvényes garantált bérminimum, vagyis jelenleg 108 ezer forint.

Ezzel szemben a gazdasági társaságokról szóló törvény rendelkezik az ügyvezetésnek minösülő feladatokról, ám arra vonatkozóan, hogy a vezetői tisztségviselés ellátása igényel-e bármilyen végzettséget, vagy szakképzettséget, semmilyen jogszabályi előírás nem vonatkozik.

Mindez azt jelenti, hogy arra a tagra, aki a tisztségviselés tekintetében társas vállalkozóvá válik, és a főtevékenysége is ez lesz, kötelezően nem lehet a garantált bérminimum utáni járulékfizetést előírni. Tehát a nyugdíjjárulékot a 93 ezer forintos minimálbér, az egészségbiztosítási és munkaerő-piaci járulékot a minimálbér másfélszerese, vagyis 139 500 forint után kell megfizetnie. Természetesen, ha a szerződés szerint ennél magasabb összegért látja el az ügyvezetői feladatokat, akkor a járulékfizetés alapja a megállapított díjazás összege lesz.

Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!