4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Októberben lassult a befektetési alapok vagyonának növekedése, a vagyon 0,8 százalékkal bővült a szeptemberi 1,1 százalékos és az augusztusi 3,1 százalékos növekedés után - derül ki a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetségének (BAMOSZ) legfrissebb havi jelentéséből.

A BAMOSZ honlapján közölt adatok szerint a szövetség tagjai október végén 445 befektetési alapban 3.738 milliárd forintot kezeltek, ezzel a vagyon újabb történelmi rekordra emelkedett. Az elmúlt hónapban összességében 13 milliárd forint friss tőke érkezett az alapokba, a hozamok pedig a bizonytalan tőkepiacok mellett is további 19,7 milliárd forinttal növelték a vagyont.

Októberben elmaradt az elmúlt fél évben tapasztalt lakossági tőkebeáramlás, és lassultak az intézményi befektetések is. A hagyományos lakossági terméknek számító likviditási, pénzpiaci és garantált alapok vagyona csökkent, míg a többi alaptípusé emelkedett. A friss tőke döntő hányada az intézményi alapokba érkezett, míg a lakossági befektetők októberben inkább visszaváltottak, illetve a kockázatosabb termékeket, a rövid kötvény, a vegyes és az ingatlanalapokat választották.

Temmel András, a BAMOSZ főtitkára a szövetség közleményében ehhez hozzáteszi, hogy az intézményi befektetők esetében egy új kötvényalap indulása lendített az értékesítésen, a lakosság esetében pedig megjegyzendő, hogy a garantált alapok lejárata és az új alapok jegyzése közti eltérések miatt az októberi nagy visszaváltások ideiglenesek lehetnek.

A nyilvános részvényalapokba októberben csaknem ötmilliárd forint friss befektetés érkezett, a piaci teljesítmények pedig összességében további 3,1 milliárd forinttal növelték a befektetők vagyonát, így októberben 2,1 százalékkal nőtt a vagyon. A hónapban négy új alap is indult, a 69 részvényalap vagyona október végén 390 milliárd forintot tett ki. Leggyorsabban a hazai tiszta részvény és az észak-amerikai részvénytúlsúlyos alapok vagyona nőtt.

A kötvényalapok vagyona 1,6 százalékkal nőtt, 4,6 milliárd forintos befektetés és 340 millió forintos hozam eredményeként. A kötvényalapok összvagyona a hónap végén 310 milliárd forint volt.

Az ingatlanalapok vagyona is gyarapodott, ezek a termékek októberben 3,7 milliárd forint friss tőkét vonzottak, és további 1,7 milliárd forint hozamot termeltek. A 22 ingatlanalap vagyona összességében 1,3 százalékkal nőtt, így az a hónap végén 415 milliárd forint volt, amely az alapok összvagyonának 11,1 százaléka.

A pénzpiaci alapok vagyona októberben - elsősorban a nagymértékű visszaváltások következtében - 1,2 százalékkal csökkent. Összesen több mint 19 milliárd forint távozott az alapokból, bár 2,2 milliárd forint hozam keletkezett rajtuk, így a hónap végén a teljes vagyon 1.387 milliárd forintra csökkent.

Ismét visszafordult az év korábbi részében tapasztalt pozitív trend a garantált alapok piacán, miután több alap, köztük egy kiugróan nagy is, októberben lejárt. A vagyon októberben 3,7 százalékkal csökkent, mivel az alapokból összesen több mint 18 milliárd forint távozott, míg a piaci teljesítmény csak kétmilliárd forinttal növelte az alapok vagyonát. A nyilvános garantált alapok összvagyona a hónap végén 422 milliárd forint volt.

A kisebb alapkategóriák közül a vegyes - kötvény és részvényt is tartalmazó - alapok vagyona 2,3 százalékkal, 128 milliárd forintra nőtt. A vegyes alapok hetedik hónapja vonzzák az új befektetéseket, októberben 2,7 milliárd forint érkezett ezekbe a termékekbe, és a hozamok is növelték a vagyont 200 millió forinttal.

A származtatott alapok vagyona a múlt hónapban 5,3 százalékkal, 86 milliárd forintra nőtt. Októberben ezek is több mint négymilliárd forint új tőkét vonzottak, míg a piaci teljesítmények további mintegy 310 millió forinttal növelték a vagyont.

A zártkörű értékpapíralapok vagyona 6 százalékkal 569 milliárd forintra bővült, ez az alapok összvagyonának már 15,2 százaléka. Októberben több mint 23 milliárd forint érkezett az alapokba, de jellemzően egy új alapba. A piaci teljesítmények, elsősorban a részvényalapok teljesítménye pedig további 9,3 milliárd forinttal növelte a vagyont. Az intézményi alapokon belül októberben tőkekivonás történt a részvényalapokból, míg a pénzpiaci, kötvény és származtatott alapokba friss tőke érkezett.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!