A magyar kormányfő német nagyvállalatok vezetőivel folytatott megbeszélései után úgy látta: most mindenkinek az a legfőbb aggodalma, hogy mi lesz a megkezdett reformok sorsa. "Meggyőződésem, hogy folytatódni fog a kilábalási program, (a következő kormánynak) nincs más választása. (...) Olyan politikát kell folytatniuk, amely elősegíti a növekedést és nem olyat, amely hamis ígérgetések mentén újra a csőd közelébe viszi az országot" - szögezte le Bajnai, hozzátéve, hogy az ország majdani irányítói nem sodorhatnak veszélybe 1,7 millió devizahiteles családot.
A kormányfő azért utazott Frankfurtba és tárgyalt több német nagyvállalat vezetőjével a Deutsche Bank székhelyén, hogy megerősítse a Magyarország iránt "ébredező bizalmat". Olyan cégek vezetőivel találkozott, amelyeknek már van magyarországi leányvállalatuk, vagy tervezik, hogy befektetnek itt, és új munkahelyeket teremtenek.
Bajnai Gordon elmondta: biztosította az érdeklődő befektetőket, hogy Magyarország "megértette a válság üzenetét, megteszi, amit kell, és erősebb lesz a válság után, mint előtte". Meg kell mutatnunk, hogy stabil ország vagyunk, amely nem függ attól, hogy "ideges kezű brókerek New Yorkban vagy Londonban adnak-e egy kis pénzt" - fogalmazott a kormányfő. Függetlenedni kell a számunkra kiszámíthatatlan tényezőktől, ezért folytatjuk azt a gazdaságpolitikát, amelynek már most sikere van, és ezt itt, Frankfurtban is megerősítették. Magyarország ismét vonzó kezd lenni, ahová érdemes befektetni, és ahová más országokból érdemes áthozni a befektetéseket - mondta a miniszterelnök. Emlékeztetett, hogy Magyarországon 100 ezer munkahely szűnt meg, amelyeket vissza kell szerezni, és ennek érdekében van szükség például a szigorú egyensúlypolitikára és az adócsökkentésre.
A kormányfő arról számolt be, hogy a válságkezelő kormány elképzeléseivel kapcsolatban "nagyon pozitív visszajelzéseket" kapott. A találkozóit követő háttértájékoztatón Bajnai Gordon magyar és német újságírók előtt elmondta: a tárgyalásokon ismertette a német befektetőkkel a magyar válságkezelés eddigi eredményeit, tájékoztatott a nyugdíjreformról, a szociális reformokról, illetve az adóreformról. Hangsúlyozta, hogy a reformok célja a gazdasági egyensúly helyreállítása és a hosszú távú növekedés elősegítése. Kiemelte a német cégvezetőknek, hogy a tervek szerint a gazdasági növekedés 2011-ben már 3-4 százalék között lesz, és jövőre a deficit 3,8 százalék lehet, ami az egyik legalacsonyabb költségvetési hiány lenne Európában.
Hozzátette: a válságnak addig nem lesz vége, amíg a foglalkoztatottság nem kezd újra növekedni. Magyarország elsősorban az autóipari, az elektronikai, a logisztikai és a biotechnológiai szektorban számít külföldi befektetőkre.
Bajnai Gordon elismerte, hogy a reformok fájdalmasak voltak, hozzátette viszont, hogy az utóbbi időben nem voltak nagyobb tüntetések vagy sztrájkok, ami azt jelzi: a lakosság megértette, hogy áldozatokra van szükség.
A kormányfő mások mellett találkozott a Deutsche Telekom, az E.ON gáz- és áramszolgáltató, a fékalkatrészeket gyártó Knorr-Bremse igazgatósági tagjaival, a Deutsche Lufthansa elnök-vezérigazgatójával, valamint a Deutsche Bank több vezetőjével. Csütörtök délután Londonba utazott tovább, ahol pénteken találkozik Gordon Brown brit miniszterelnökkel, és előadást tart a London School of Economics-on.
MTI/Menedzsment Fórum