3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A nemzetközi befektetői világ számára nem lenne elfogadható egy, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és az Európai Unió (EU) által legutóbb jóváhagyott, a GDP-hez mérten 3,9 százaléknál magasabb államháztartási hiány - mondta Bajnai Gordon miniszterelnök egy csütörtöki tájékoztatón.

A miniszterelnök e véleményét az MTI azon kérdésére fejtette ki, hogy mi a véleménye Orbán Viktor szerdai kijelentéséről, amely szerint vitatható, hogy a gazdasági gondokkal küszködő Magyarországnak miért kell 3,9 százalékos GDP-arányos államháztartási hiány az idén, ami az egyik legalacsonyabb az Európai Unióban, miközben az EU a 27-ek  idei deficitjének átlagát 6 százalékra, a jövő évit 7,3 százalékra jelezte előre.

Bajnai Gordon válaszában kiemelte: az Európai Unió és az IMF képviselői a közelmúltban Magyarországgal újratárgyalták az ország makrogazdasági pályáját, és jóvá hagyták azt, hogy az államháztartás ez évi  GDP-arányos hiányára vonatkozó kormányelőrejelzést a korábbi 2,9 százalékról 3,9 százalékra módosítsa a kormány. Ha ennél lényegesen nagyobb hiányt javasolna Magyarország, ez nem lenne elfogadható sem azt IMF-nek, sem az EU-nak, sem a nemzetközi befektetőknek, akik Magyarországot finanszírozzák.

"Magyarországnak büszkének kell lenni arra, hogy ezek az intézmények bizalommal élnek az ország iránt" - mondta a miniszterelnök, kiemelve: akik Magyarországot finanszírozzák, azt nézik, hogy az ország rajta tud-e maradni azon az úton, amelyen elindult, vagyis a bizalomerősítés a kiszámíthatóság útján, vagy pedig Magyarország nem tud ellenállni újra és újra annak, hogy visszatérjen a felelőtlen ígérgetés útjára.

"Az ország iránti bizalom még nagyon törékeny, minden lépésnek azt kell erősíteni, hogy Magyarország a stabilitás, a kiszámíthatóság és középtávon az euró bevezetését lehetővé tevő úton marad, ehhez kordában kell tartani a költségvetés hiányát, és szükséges az is, hogy az ország lehívhassa a számára rendelkezésre álló uniós forrásokat" - hangsúlyozta Bajnai Gordon.

A kormányfő emlékeztetett arra, hogy ugyan a mindenkori kormány felelőssége a költségvetés, az azonban, hogy
Magyarország iránt erősödjék a bizalom, sokkal szélesebb felelősséget jelent. "Akik kormányon vannak vagy kormányozni készülnek, azoknak is felelősen kell nyilatkozni, úgy kell nyilatkozni, hogy az erősítse a forint árfolyamát, stabilizálja a Magyarországgal kapcsolatos várakozásokat, csökkentse a Magyarországgal szemben megmutatkozó kockázatokat" - mutatott rá Bajnai Gordon.

A tájékoztatón jelen lévő Danuta Hübner uniós biztos úgy érvelt: "az Európai Bizottság részéről örülünk annak, hogy Magyarország jelenleg olyan gazdaságpolitikát folytat, amely egyrészt igyekszik helyreállítani az államháztartás egészséges állapotát, másrészről az uniós források intenzívebb felhasználásával ösztönzi a növekedést, részben a kis- és középvállalkozások fejlesztésének segítésével".

Az uniós biztos kiemelte: a gazdaságpolitika lényege az, hogy megfelelő egyensúlyt találjon a gazdasági növekedés és az államháztartás egyensúlya között. Rövid távon azonban épp az államháztartás, a közpénzek egészséges állapota az, ami erősíteni fogja a nemzetközi befektetői közösség bizalmát - húzta alá Danuta Hübner.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!