3p

Földbe áll a magyar gazdaság? Okozhat földrengést az amerikai elnökválasztás? Mire lesz elég a kormány akcióterve?
Online Klasszis Klub élőben Pogátsa Zoltánnal!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a közgazdász-szociológustól!

2024. október 31. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A miniszterelnök szerint túl vagyunk a válság nehezén, és mint fogalmazott az elmúlt időszak lépései meghatározóak lesznek arra vonatkozólag, hogy hol jönnek létre a jövő munkahelyei.

Magyarország elindult kifelé a gazdasági-pénzügyi válságból, ezt egyértelműsítik az év első hónapjának gazdasági mutatói - jelentette ki Bajnai Gordon csütörtökön Tiszaújvárosban, ahol megtekintette a már csaknem harminc vállalkozásnak telephelyet adó Tiszaújvárosi Ipari Park két vállalkozását, az amerikai érdekeltségű Jabil elektronikai üzemét és a jelenleg is épülő, részben magyar tulajdonosi hátterű pelletgyárat.

A miniszterelnök hangsúlyozta: szükség volt arra, hogy a válság kellős közepén olyan intézkedéseket hozzon a kormány, amelyek az országot a válság után is vonzóvá teszik a befektetők számára. Hozzátette: a válság közepén végrehajtott cselekedetek döntik el, hogy hol jönnek létre munkahelyek.

Azzal, hogy a kormány tudatosan elkezdte a munkát terhelő adókat jelentősen csökkenteni, Magyarországot vonzóbbá tette más országokhoz képest a befektetőknek. Ezzel a stratégiával, a tudatos iparpolitikával, az infrastruktúra fejlesztésével olyan környezetet teremt, amely az országot még vonzóbbá teszi - mondta Bajnai Gordon. Leszögezte: a januári adatok azt mutatják, helyes az út, hiszen az év első hónapjában az előző év hasonló időszakához képest 5,5 százalékot meghaladóan nőtt az ipari termelés, és 13 százalékkal az export.

A miniszterelnök hangsúlyozta: már a válság előtt is a külföldi tőkebefektetők Európa ötödik legvonzóbb országának tartották Magyarországot, és azokkal a változtatásokkal, amelyeket a kormány megtett, az ország még inkább előrébb léphet, ennek eredményei a következő években már érezhetőek lesznek. Ugyanakkor az is kívánatos, hogy legyenek erősek a magyar vállalkozások, és működjenek a legmodernebb ágazatokban is. Van ilyen magyar vállalkozó - utalt a kormányfő a pelletgyárra, amely részben uniós támogatásból épül.

Erről Kovács József ügyvezető azt mondta: egymilliárd forintból épül fel az üzem, ehhez pályázaton az Új Magyarország Fejlesztési Terv keretéből 411 millió forint támogatást nyertek. A gyár évente csaknem 30 ezer tonna fapelletet gyárt majd, ez 532800 gigajoule hőenergia előállításához elegendő, ez a hőenergia mennyiség mintegy 20 ezer, egyenként 50 négyzetméter alapterületű lakás évi fogyasztásával egyenlő. Az egyik legzöldebb energiaforrás 40 százalékkal olcsóbb a földgáznál, felhasználása során nincs széndioxid kibocsátás, így egyáltalán nem terheli a környezetet.

Az amerikai érdekeltségű Jabil tiszaújvárosi gyárának igazgatója, Király Zoltán pedig azt közölte: az elektronikai cég tíz éve van jelen a borsodi városban, éves árbevétele meghaladja a 200 milliárd forintot, és mára a térség legnagyobb foglalkoztatója lett, csaknem ötezer embert alkalmaz. A tervek szerint az idén mind tiszaújvárosi, mind pedig szombathelyi üzemében bővítik a létszámot.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!