2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Jelentősen csökkent Kína külkereskedelmi forgalma márciusban, ami erősíti azokat a várakozásokat, hogy Peking új ösztönző intézkedésekkel fogja megtámogatni a világ második legnagyobb gazdaságának lassuló növekedését.

A kínai vámszolgálat hétfőn közzétett adatai szerint az export értéke márciusban éves összehasonlításban 15 százalékkal 144,6 milliárd dollárra csökkent, miközben elemzők 12 százalékos növekedést vártak. Egy éven belül ez a legrosszabb adat. Februárban még 48,3 százalékkal, decemberben 9,9 százalékkal, novemberben 4,7 százalékkal, októberben 11,6 százalékkal, szeptemberben pedig 15,3 százalékkal növekedett a kivitel értéke, csak januárban mértek csökkenést, akkor is 3,3 százalékosat.

Az import értéke az egy évvel korábbihoz képest 12,7 százalékkal 141,5 milliárd dollárra esett. Elemzők 11,7 százalékos visszaesést valószínűsítettek. Az előző hat hónapban csak kétszer, szeptemberben (7,0 százalék) és októberben (4,6 százalék) növekedett az import, míg novemberben 6,7, decemberben 2,3, januárban 19,9, februárban pedig 20,5 százalékkal csökkent.

A külkereskedelmi mérleg 3,1 milliárd dolláros többletet mutatott márciusban, ami töredéke az elemzői várakozásokban szereplő 45,4 milliárd dollárnak. Februárban még 60,6, januárban pedig 60,03 milliárd dollár volt a mérleg többlete.

Elemzők szerint a kivitel drámai mértékű visszaesése kiélezheti az aggodalmakat amiatt, hogy a jüan felértékelődése erősen sújtja az exportorientált vállalatokat. Az import csökkenése pedig jól tükrözi a belső kereslet lanyhaságát. Az erősen szűkülő külkereskedelmi forgalom egyszerre figyelmeztet a globális kereslet gyengeségére és Kína versenyképességének romlására.

A kínai külkereskedelem volumene tavaly 3,4 százalékkal emelkedett, kevesebb mint felével a kormány 7,5 százalékos céljánál. Az idei évre 6 százalékos növekedést tervezett a kormány.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!