2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16.

Részletek és jelentkezés

A vállalkozások részéről jelentkező nagy érdeklődésnek köszönhetően a növekedési hitelprogram (nhp) első szakaszában rendelkezésre álló 750 milliárd forintos keretösszeg 93,5 százalékára kötöttek hitelszerződést a hitelintézetek, ez 10 ezer szerződést és közel 701 milliárd forintot jelent - mondta Balog Ádám, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) alelnöke szerdán a jegybankban rendezett konferencián.

Balog Ádám kiemelte: az MNB úgy érzékeli, hogy az idei harmadik negyedévben hitelezési fordulat következett be a magyar bankszektorban.

Az alelnök hozzáfűzte: a takarékszövetkezetek, valamint a kis- és középbankok növelték részesedésüket a hitelnyújtásból, hosszabbodott a hitelek futamideje, összességében pedig erősödött a bankok közötti verseny.

Balog Ádám kiemelte: nagy jelentősége van annak, hogy a program keretét csaknem teljesen kitöltötték, ami azt jelzi, hogy a magyarországi kis- és középvállalkozói szektor annyira felkészült és innovatív, hogy volt ötlete, projektje, amelyekre ezeket a pénzeket el lehetett költeni, és "vállvetve" a magyar bankrendszerrel három hónap alatt ekkora összeget le tudtak hívni. Ennek nagy része nem hitelkiváltás volt, hanem valódi, új projektek, hitelek lettek belőle: az első pillérben a várakozásokon felüli, 60 százalék az új hitelek aránya.

Az alelnök kitért arra is, hogy az új hiteleken belül a beruházási hitelek részesedése kiemelkedő, ami azért is fontos, mert ez segítheti a magyar gazdaság növekedését, ezért az nhp második szakaszában az MNB tovább szeretné ösztönözni a beruházási hiteleket.

Balog Ádám hangsúlyozta: csökkent a hitelnyújtásban a regionális koncentráció, sőt a jegybank azt tapasztalta az nhp során, hogy a hitelnyújtás regionális megoszlása segítette a foglalkoztatás bővítését is.

A konferencián kiosztott tájékoztatóból kiderül, hogy az első pillérben 8131 darab hitelügylet jött létre, 472 milliárd forint szerződéses összegben. A második pillérben 1713 darab devizahitelt cseréltek le forinthitelre, 229 milliárd forint értékben, ami az eredetileg meghatározott 325 milliárd forintos keretösszeg 70 százaléka.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!